آیا نفت ایران به سوریه صادر می شود؟

رسانه‌های ضد انقلاب مدعی شده اند که علی رغم درگیر بودن مردم ایران با مشکلات اقتصادی حکومت ایران به سوریه، نفت رایگان صادر می کند.
کد خبر: ۵۵۱۵
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا « رادیوپیام اسرائیل» در گزارشی تحلیلی نوشت: برخی منابع خبری می گویند که در اوج مبارزه با کرونا و نیاز شدید رژیم ایران به درآمد ارز خارجی، صدور نفت رایگان ایران به سوریه همچنان ادامه دارد و حکومت تا کنون چندین میلیون بشکه نفت را بدون دریافت پول، برای دولت سوریه که به کشتار مردم آن کشور ادامه می دهد، ارسال داشته است. با این همه، در برخی از گزارش ها آمده است که هنوز معلوم نیست آیا سوریه در قبال دریافت نفت پولی می‌دهد یا نه، اما این کشور برای تامین نفت به شدت متکی به ایران است و به خاطر تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه دولت بشار اسد، چند سالی است که تنها جمهوری اسلامی به این کشور نفت تحویل می‌دهد.

 

سوریه قبل از جنگ داخلی، روزانه ۳۹۰ هزار بشکه تولید نفت داشت و ۱۵۰ هزار بشکه آن را صادر می‌کرد، اگرچه ۴۰ هزار بشکه نیز واردات محصولات نفتی مانند بنزین و گازوئیل داشت. اما اکنون به شدت نیازمند واردات نفت است. آمارهای شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها و اطلاعات انرژی مانند کپلر و تانکر ترکرز نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۱۷ که هنوز آمریکا از برجام خارج نشده بود، روزانه ۴۵ هزار بشکه نفت تحویل سوریه داده و در سال ۲۰۱۸ این رقم ۳۵ هزار بشکه بود. در این دوسال کل نفت تحویلی ایران به سوریه معادل کمتر از ۲ درصد کل صادرات نفت ایران بود.

 

در سال ۲۰۱۹ که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تشدید شد، جمهوری اسلامی روزانه ۵۹ هزار بشکه نفت تحویل سوریه داد که معادل ۸ درصد از کل نفت صادراتی ایران در همین سال بود. در چهار ماه ابتدایی همین سال، در حالی که کل نفت بارگیری شده از ایران به بازارهای خارجی به ۱۷۳ هزار بشکه در روز سقوط کرده، بخش اعظم آن راهی سوریه و مقداری نیز تحویل چین شده است.

 

جریان ضد انقلاب با هدف زدودن اعتماد عمومی مردم به مسئولین نظام، با انتشار اخباری بدون مدرک و سند، مدعی می شوند که جمهوری اسلامی به کشورهای نظیر عراق و سوریه و لبنان کمک مالی می کند. این رسانه‌ها ابتدا با تصویر سازی از وضعیت نامناسب اقتصادی مردم کشور، و با انتشار گسترده اخباری در خصوص کمک مالی ایران بهدیگر کشورها القا می کنند که علی رغم درگیر بودن مردم به مشکلات اقتصادی؛ حکومت به خواسته ها و نیازهای مردم توجهی ندارد. این خط خبری در راستای هدف تحریک افکار عمومی و برنامه ریزی برای شکل دادن به خشم عمومی در جامعه فعالیت می کنند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار