تشدید اختلافات عربستان و امارات در جنوب یمن

برخی منابع محلی در جنوب یمن گزارش کردند که کار کمیته حل اختلاف نیروهای دولت مستعفی یمن با شورای انتقالی که به ترتیب متحدان ریاض و ابوظبی هستند، در «ابین» با شکست مواجه شده است.
کد خبر: ۵۵۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹

به گزارش دیدار مدیا؛ شکاف میان متحدین ائتلاف عربی به رهبری سعودی در یمن بیش از گذشته شده است. طرح خروج نظامیان اماراتی از یمن و حمایت آنان از تجزیه طلبان جنوبی، موجب شکاف میان ائتلاف گردیده است. در همین راستا «النشره» در گزارشی نوشت: «کمیته وساطت میان نیروهای دولت مستعفی یمن که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است و نیروهای شورای انتقالی یمن که امارات آن را حمایت می‌کند، در پایان دادن به تنش دو طرف در «ابین» (استانی در جنوب یمن) شکست خورده است.

 

از زمان تسلط نیروهای عربستان سعودی و امارات بر شهرها و استان‌های جنوبی یمن، وضعیت امنیتی این مناطق به‌شدت دچار تنش شده است. عربستان سعودی تلاش کرد اختلافات نظامی را با توافقی در ریاض فیصله دهد اما تاکنون موفق نبوده است.

 

«توافق ریاض»، توافق عربستان و امارت برای تقسیم قدرت در عدن و پایان دادن به درگیری نواب یکدیگر در جنوب یمن است که پنجم ماه اکتبر (مهرماه گذشته) میان متحدان آنان در ریاض امضا شد». «آناتولی» هم نوشت: «پس از آنکه جنوب یمن به دلیل حضور اشغالگران سعودی و اماراتی شاهد اختلافات شدید میان متحدان این دو کشور بود، اکنون خبرها از اختلاف داخلی میان گروه‌های متحد امارات حکایت می‌کند».

 

هرچند که در حال حاضر و در بحبوحه جنگی نیابتی میان دو کشور، عربستان همچنان بر باقی ماندن امارات در چهارچوب ائتلاف عربی تأکید دارد تا دو طرف با هم مسئولیت تبعات انسانی، سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی شکست در جنگ و سقوطشان در یمن را داشته باشند؛ اما رقابت آن‌ها بر سر منابع نفتی جنوب یمن بیش از گذشته باعث شده که اختلافات آن‌ها در این منطقه رونمایی شود. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود ادامه این روند باعث خواهد شد امارات در ائتلاف ضد یمنی عقب‌نشینی کند و این روند قطعاً دولت سعودی را به مسیر آتش‌بس و پایان یافتن در باتلاق یمن خواهدکشاند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار