سیاست نفوذ پنتاگون در منطقه ایندوپاسیفیک

نماینده جمهوری‌‌خواه کنگره آمریکا با ارائه طرحی، خواستار در نظر گرفتن منابع مالی کافی جهت مقابله با نفوذ چین در منطقه شده است.
کد خبر: ۵۵۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸

به گزارش دیدار مدیا؛ در این رابطه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی نوشت: «یک نماینده ارشد کنگره در صدد جلب حمایت پنتاگون برای سرمایه‌گذاری حداقل ۶ میلیارد دلاری در سال، روی ستاد فرماندهی نیروهای مسلح آمریکا در منطقه ایندوپاسیفیک است. تلاش‌ها برای پیشبرد این طرح، مشابه بودجه‌ای موسوم به «ابتکار بازداری در اروپا» است که پنتاگون طی سال‌های گذشته برای مقابله با نفوذ روسیه به فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا اختصاص داده است.

 

«ابتکار بازداری در اروپا» شماری از سیاستمداران ضدچین را بر آن داشته در صدد مجاب کردن پنتاگون برای اختصاص بودجه‌ای مشابه برای کاستن از نفوذ چین برآیند. پنتاگون در ۷ سال گذشته نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار برای مقابله با روسیه اختصاص داده است. بودجه پنتاگون برای سال مالی جاری بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار است.

 

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا گفت منطقه آسیا-اقیانوسیه در اولویت نخست برنامه‌های وزارتخانه تحت امر او قرار دارد. طرح جدید برای مقابله با نفوذ چین را «مک ثورنبری»، قانون‌گذار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا تهیه و تدوین کرده است. وی با اشاره به سخنان اسپر می‌گوید: «اگر این منطقه در اولویت برنامه‌ها [ی پنتاگون] است باید پولمان را در جایی که ضرورت دارد هزینه کنیم».

 

بدون شک در عصر کنونی آمریکا آمادگی لازم برای جنگ با چین در این منطقه را ندارد و استراتژی دفاعی این کشور در منطقه ایندو پاسیفیک با بحران بی سابقه رو به رو است. از این رو کنگره آمریکا در تلاش هستند همزمان با شیوع ویروس کرونا که احتمالا جهان را با شکست اقتصادی روبرو خواهد کرد. برنامه برنامه پنتاگون برای تغییر منابع نظامی آمریکا به آسیا جهت مقابله با نفوذ چین را مورد حمایت مالی قرار دهند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار