توصیه شرق به اصلاح طلبان؛

برای پیروزی در انتخابات 1400 منتظر پایان کرونا نمانید

روزنامه شرق در گزارشی با طرح این پیش‌فرض که اصلاح‌ طلبان برای فعالیت‌های حزبی و تلاش برای پیروزی در انتخابات 1400 منتظر پایان بحران کرونا هستند، از این رویکرد انتقاد کرده و خواستار افزایش فعالیت‌های سیاسی حتی در شرایط کرونایی شده اند.
کد خبر: ۵۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

در گزارش دیدار مدیا؛ روزنامه شرق در گزارشی با عنوان « آینده سیاسی پساکرونایی اصلاح‌ طلبان» آورده است: « در‌این‌بین شاید یکی از متضرران اصلی میدان کرونا، اصلاح‌طلبان باشند؛ زیرا از یک سو با ردصلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس یازدهم نتوانستند جز تعدادی انگشت‌شمار نیرویی را روانه مجلس کنند و از سوی دیگر با برنامه‌ریزی‌های چندگانه و دیرهنگام خود در انتخابات نشان دادند که دیگر در میان جریان اصلاحات صدای واحدی در بزنگاه‌های مهم به گوش نمی‌رسد. علاوه بر اینها با توجه به انتقادهایی که به دولت و عملکرد لیست امید در مجلس وجود داشت، بسیاری از اصلاح‌ طلبان باور دارند که سرمایه اجتماعی جبهه اصلاحات کاهش یافته است. با وجود همه این عوامل به ‌نظر می‌رسید که سال 99 می‌توانست سالی سرنوشت‌ساز برای اصلاح‌طلبان باشد؛ زیرا این امید وجود داشت که تا حدی از مشکلات یادشده بکاهند و با برنامه‌ریزی دقیق، خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 آماده کنند که ناگهان نه ‌تنها ایران؛ بلکه جهان درگیر ویروسی ناشناخته به نام کرونا شد تا همه فعالیت‌های عادی از سیاست تا اقتصاد و هنر به حالت نیمه‌معلق درآید.»

 

در ادامه گزارش آمده است: «اگر اصلاح‌طلبان بخواهند همه برنامه‌ریزی‌های خود را به بعد از کرونا موکول کنند، همان نتیجه‌ای به‌ بار می‌آید که در انتخابات مجلس رقم خورد. گرچه ردصلاحیت‌ها تأثیر بسیار مهمی بر نتیجه انتخابات گذاشت؛ اما اصلاح‌طلبان هم تا روزهای آخر در چگونگی شرکت در انتخابات یا ارائه لیست واحد یا حتی انتخاب نامزدهایی که قرار است در لیست حضور داشته باشند، با یکدیگر اختلاف نظر داشتند. به ‌نظر می‌رسد که چندان عزمی دست‌کم بر جمع‌بندی‌های درونی هم وجود ندارد؛ چنان‌که عباس عبدی پیش از سال جدید در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» گفته بود: «اگر اصولگرایان با همین شرایط به ۱۴۰۰ برسند، آن زمان می‌نشینیم و درباره آن صحبت می‌کنیم. این‌ سکه‌ای که بالا انداخته شده است تا ۱۴۰۰ ده‌ها بار چرخ می‌خورد و جابه‌جا می‌شود تا به زمین برسد».چنان‌که مصطفی معین هم به‌تازگی درباره این مهم به «خبرآنلاین» گفته بود: «تا‌آنجایی‌که من از اوضاع و روان‌شناسی جوانان و جامعه درک می‌کنم، مردم ما دیگر حوصله و تحمل دعوای بین جناح‌های سیاسی یا جنگ قدرت مسئولان را ندارند و اعتنایی هم به آنها نمی‌کنند. مردم به‌ دنبال رفع مشکل معیشت، اشتغال، زندگی شرافتمندانه و مطالبات اقتصادی و اجتماعی خود هستند و آن را به صورت نافرمانی مدنی مانند شرکت‌نکردن در انتخابات یا با اعتراض به فقر و فساد، نابرابری و تبعیض، بالابردن قیمت بنزین، ارزاق عمومی، خدمات دولتی و تورم ناشی از آنها نشان داده‌اند».

 

شرق در پایان می نویسد: « رغبت پایین سیاسی مردم از یک‌ سو و انفعال جریان‌های سیاسی از سوی دیگر می‌تواند دو نتیجه خطرناک را در پی داشته باشد. در وهله نخست خطر روی‌کارآمدن یک نیروی اصولگرای تند را تداعی می‌کند؛ همان خطری که نیروهای اصلاح‌طلب برای رفعش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 و 96 و انتخابات مجلس سال 94 تن به ائتلاف‌ با نیروهای غیراصلاح‌طلب دادند که تا حدی هم به مقصود خود نائل شدند و در وهله دوم خطری برای تحزب باقی‌مانده در کشور است که اگر در تعیین رئیس‌جمهور آینده هم نیروهای سیاسی نقش مؤثری نداشته باشند، باید انتظار حذف تدریجی احزاب و جریان‌های سیاسی از نقش‌آفرینی انتخاباتی را داشت. بنابراین شاید لازم باشد که در کنار توجه به ابعاد وسیع ویروس کرونا در تمام عرصه‌ها از پیامدهای منفی آن در حوزه سیاست داخلی هم غافل نشد».

 

در بین جریان اصلاحات تاکنون دو دیدگاه کلی در قبال انتخابات ریاست جمهوری 1400 وجود دارد. اول اینکه برخی از از فعالان این جریان با توجه به اختلافات درون حزبی اصولگرایان در مجلس یازدهم، به ویژه در انتخاب رئیس مجلس آینده، امیدوارانه منتظر تضعیف جریان اصولگرایی به دست خود اصولگرایان نشسته اند. این گروه از اصلاح طلبان علاوه بر اختلافات درونی اصولگرایان، به افزایش چالش‌های بین دولت و مجلس و اصولگرایان و نزدیکان احمدی نژاد امیدوار هستند تا خروجی یک ساله مجلس در زمان انتخابات 1400 چیزی جز دعواهای سیاسی و ناکارآمدی مجلس در افکار عمومی نباشد که این فرصت را برای دوقطبی سازی اصلاح طلبان و پیروزی در انتخابات 1400 فراهم خواهد کرد. همچنان که اخیرا عباس عبدی عنوان می کند «اگر اصولگرایان با همین شرایط به ۱۴۰۰ برسند، آن زمان می‌نشینیم و درباره آن صحبت می‌کنیم. این‌ سکه‌ای که بالا انداخته شده است تا ۱۴۰۰ ده‌ها بار چرخ می‌خورد و جابه‌جا می‌شود تا به زمین برسد».

 

در مقابل برخی از رسانه‌ها و فعالان سیاسی اصلاح طلب، با طرح احتمال کاهش مشارکت عمومی در انتخابات 1400 و پیروزی جریان رقیب همچنان که در انتخابات مجلس یازدهم اتفاق افتاد، خواستار بهره‌برداری حداکثری اصلاح طلبان از شرایط کرونایی کشور برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هستند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار