پشت‌پرده موج سواری بر مجادله سخنگوی وزارت بهداشت و سفیر چین چیست؟

«کیهان‌ لندن» در ادامه فضاسازی برخی از جریانات داخلی در خصوص مجادله سخنگوی وزارت بهداشت با سفیر چین، در گزارشی تلاش کرده است با ربط‌ دادن برخی مسائل داخلی به سیاست خارجه جمهوری اسلامی، در نهایت تصویری از یک کشور مستعمره از ایران در مقابل چین برای مخاطب بسازد.
کد خبر: ۵۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

به گزارش دیدار مدیا؛ کیهان لندن در گزارشی با عنوان « سیاست جمهوری اسلامی در مقابله با بحران کُرونا: گروگانگیری از مردم؛ باجگیری از آمریکا؛ نوکری چین» نوشته است: « تنها راه برای شکستن زنجیره شیوع کُرونا «قرنطینه» بود اما با سیاست‌های جنّ‌زده‌ی علی خامنه‌ای بجای قرنطینه، «رزمایش دفاع بیولوژیک» با نمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجرا شد و بجای پیاده‌ کردن پروتکل‌های تخصصی بهداشت و درمان، بسیجی‌ها و طلاب جهادی و نیروهای حشدالشعبی و فاطمیون با سمپاشی به خیابان‌ها سرازیر شدند.

 

در ادامه این گزارش آمده است: جمهوری اسلامی از یکسو با الگوبرداری از چین درباره آمار ابتلا و مرگ و میر بر اثر کُرونا آمار دروغ منتشر کرده و می‌کند تا خود را مسلط بر اوضاع نشان دهد و از سوی دیگر تحریم‌های آمریکا را مانع مقابله با این بحران و از دست رفتن سلامت و جان مردم قلمداد کرده و برای لغو آن به هر کاری دست می‌زند. با میلیاردها دلار پولی‌ که شش دانگ در اختیار رهبر جمهوری اسلامی است که با آن حزب‌الله و حشدالشعبی و حوثی‌ها و حماس تامین مالی می‌شوند اگر حکومت مسئولیت‌پذیر می‌بود می‌توانست «قرنطینه» را تا حدی اجرا کند اما سرمداران نظام ترجیح دادند کاسه گدایی به دست گرفته و از صندوق بین‌المللی پول وام ۵ میلیارد دلاری درخواست کنند. این در حالیست که رژیم تهران پیشنهاد کمک‌های دولت آمریکا را که بارها از سوی رهبران کاخ سفید مطرح شد رد کرد و حتا پزشکان بدون مرز نیز از ایران اخراج شدند!

 

کیهان لندن در ادامه نتیجه گیری می کند: به بیان دیگر جمهوری اسلامی با هدف باجگیری از آمریکا برای توقف یا کاهش تحریم‌ها، سلامت مردم را به گروگان گرفت و مبنای سیاست خود را بر به راه انداختن کمپین و تبلیغات علیه تحریم‌های آمریکا قرار داد. از شواهد چنین بر می‌آید که دولت ترامپ برخلاف دولت اوباما دست رژیم ایران را خوانده است. علاوه بر عدم موافقت با توقف تحریم‌ها که ترامپ و پمپئو دلیل آن را در سخنرانی‌های جداگانه بیان کردند، وزارت خارجه آمریکا ۷ آوریل در بیانیه‌ای که در پاسخ به کارزار دروغ جمهوری اسلامی برای رفع تحریم‌ها به راه افتاد اعلام کرد «مردم ایران اولین کسانی‌ هستند که بهانه‌های رژیم را رد می‌کنند». جدال لفظی سخنگوی وزارت بهداشت و سفیر چین در فضای مجازی بازتاب وسیعی یافت. موضع اغلب کاربران علیه دولت چین کمونیست است. آنها این موضوع را که همزمان با شیوع کُرونا در چین، حمیدعرب‌نژاد مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر به دیدار سفیر چین در تهران رفت و اعلام کرد برای همکاری با پکن پروازها ادامه خواهد داشت مطرح کرده و این پروازها را علت مهم شیوع این ویروس در ایران می‌دانند.

 

این رسانه در پایان می نویسد: «ذلت و نوکری رژیم اسلامی ایران در مقابل دولت کمونیست چین چنان زننده است که ۱۶ نماینده مجلس شورای اسلامی مواضع وزارت خارجه در مقابل سفیر چین را «غیرعزتمندانه» خواندند و خواستار احضار سفیر شدند. آنها در تذکری به ظریف هشدار دادند به موضع‌گیری‌های وزارت خارجه نظارت کند تا به گفته آنها «غرور ملّی ایرانیان بیش از این دستخوش مناسبات ناشی از عوارض تحریم آمریکا نشود». در همین ارتباط علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در روز ۲۱ فروردین در توییتی نوشت «گستاخی سفیر چین باید پاسخ داده شود و قرار نبود مبارزه ما با آمریکا منجر به وابستگی به چین شود». این روزها «چین‌اللهی» عنوانی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی برای مسئولان و ولایتمدارانی به کار می‌برند که براساس تئوری «نگاه به شرق» رهبر جمهوری اسلامی و بر بستر «اتحاد ارتجاع سرخ و سیاه» پس از روسیه‌ی پوتین حالا زیر بیرق دولت کمونیست چین نیز سینه می‌زنند.

 

موج‌سواری اصلاح‌طلبان و معاندین از مجادله سخنگوی وزارت بهداشت با سفیر چین همچنان ادامه دارد. موضوعی که همزمان برخی از اصلاح طلبان در داخل کشور نیز به آن دامن می زنند. جریان ضدانقلاب با دستاویز قرار دادن این موضوع درصدد القای مفاهیمی همچون «اشتباه بودن راهبرد ج.ا.ا در سیاست خارجه» و «وجود منافع اقتصادی خاص برای مدافعان همکاری با چین» هستند. در این میان با متهم سازی سپاه به داشتن منافع مالی از روابط اقتصادی با چین، تلاش می شود افکار عمومی را علیه سپاه تحریک کنند. همزمان رسانه‌های ضدانقلاب با تطهیر کشورهای اروپایی و آمریکا، تلاش می‌کنند روابط با غرب را در جهت منافع مردم معرفی کنند. هدایت افکار عمومی جهت تحت فشار قرار دادن حاکمیت برای مذاکره با غرب به طور کلی از مهمترین اهداف این سناریوی رسانه‌ای است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار