سخنگوی دولت:

چهار میلیون نفر در معرض بیکاری اند

علی ربیعی سخنگوی دولت با انتشار یادداشتی اعلام کرد:«چهار میلیون شاغل غیررسمی در کشور در معرض توقف یا کاهش فعالیت کاهش دستمزد و اخراج هستند.»
کد خبر: ۵۴۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳

به گزارش دیدار مدیا؛ شیوع کرونا در ایران و جامعه بین المللی با پیامدهای اقتصادی و اجتماعی نسبتا شدیدی همراه بوده و در این میان دولت های مختلف با طرح تدابیری در پی کاهش پیامدهای منفی این واقعه بویژه در عرصه اقتصادی بوده اند. ایران نیز از این مسئله مصون نبوده و بازار کسب و کار در برخی مشاغل دچار خلل شده است.

 

در همین راستا « بی بی سی فارسی» در گزارشی تحلیلی نوشت: «علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی گفته است که در پی شیوع ویروس کرونا در ایران میلیون ها نفر در معرض بیکاری و اخراج قرار گرفته اند. آقای ربیعی گفته بیش از ۳ میلیون شاغل رسمی و ۴ میلیون شاغل غیررسمی در معرض کاهش دستمزد و اخراج قرار گرفته اند و فعالیت بیشتر از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار گارگاه متوقف شده است. علی ربیعی پیش از سخنگویی دولت، وزیر کار ایران بوده است. وی گفته که "رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ نزدیک به صفر بوده و با ادامه وضعیت موجود در سال جاری به زیر صفر می رسد".»

 

در ادامه این گزارش آمده است: «این مقام دولتی ایران هشدار داده که "ایجاد اشتغال جدید در صنوف تولیدی کوچک و کارخانه‌های مقیاس پایین حداقل تا دو سال پس از تعطیلی امکان‌پذیر نیست". اسحاق جهانگیری معاون اول دولت حسن روحانی هم گفته که شیوع ویروس کرونا تبعات جدی اقتصادی بر این کشور خواهد گذاشت. اقتصاد ایران با تحریم های گسترده، فساد اداری و مالی و ناکارآمدی شدید دست به گریبان است. نرخ رسمی بیکاری حدود شش ماه پیش در ایران ده و نیم درصد اعلام شد. مرکز آمار ایران می گوید نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در تابستان گذشته بیش از ۲۶ درصد بوده است.»

 

با توجه به تاثیرات بحران اقتصادی کرونا در اقتصاد کشور، اعلام درگیر شدن کشور با بیکاری فزاینده پس از کرونا، موجب می شود که کارفرمایان با سوء استفاده از این سخنان، فشار بیشتری در مورد سخت گیری شرایط کاری کارگران اعمال کنند. از طرفی دیگر شکل گیری کمپین های تحت عنوان «حمایت ار حقوق کارگران» و برنامه ریزی برای شروع اعتراضات پس از بیکاری کارگران در دستور کار اتاق فکر ضد انقلاب قرار می گیرد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار