تداوم بلندپروازی نظامی بن سلمان با وجود کاهش شدید قیمت نفت

دولت کانادا خبر داد که مذاکرات فروش سلاح به ارزش ده میلیارد دلار به عربستان سعودی را مجدداً آغاز کرده است.
کد خبر: ۵۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵

به گزارش دیدار مدیا؛ کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی سعودی به واسطه شیوع کرونا و تاثیر آن بر قیمت جهانی نفت، تاثیر مستقیمی بر بلندپروازی های محمد بن سلمان نگذاشته و همچنان دولت ریاض را در مسیر خریدهای تسلیحاتی اش قرار داده است. در جدیدترین این خریدها، توافق پیشین میان کانادا و سعودی جهت خرید ده میلیارد دلار تسلیحات از سر گرفته شده است.

 

در این رابطه «فرانس 24» در گزارشی نوشت: «این معامله از اواخر سال 2018 به حالت تعلیق درآمده بود، ولی از روز گذشته، مذاکرات جدیدی بین مسئولان سعودی و دولتمردان کانادا آغاز شده است. ارزش این معامله 14 میلیارد دلار کانادا (10 میلیارد دلار آمریکا) است. عربستان قصد دارد، در این معامله، نفربرهای زرهی سبک از کانادا خریداری کند.

 

کانادا از دسامبر 2018 ادعا کرد که به خاطر کشتن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی و تجاوز نظامی عربستان به ملت یمن، این معامله را به حالت تعویق درآورده بود. اعلام آغاز مجدد مذاکرات با مسئولان سعودی از سوی دولت «اتاوا»، تحولی در «سیاست جاستین ترودو نخست‌وزیر این کشور است که در اواخر 2018 گفته بود در پی راهی است تا از طریق آن، کشورش بتواند از تکمیل این معامله جنجالی، راه گریزی پیدا کند». «فرانسوا فیلیپ شامپایان» وزیر امور خارجه کانادا اما در بیانیه‌ای گفت که در قرارداد امضا شده در سال 2014 برای فروش نفربرهای زرهی سبک به ریاض، پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است».

 

شواهد نشان می‌دهد که شیوع کووید ـ 19 نه‌تنها باعث کاهش خشونت و جنگ در رژیم سعودی نشده است. بلکه با حیله‌های متفاوتی ادامه پیدا کرده است؛ اما اگر نیم‌نگاهی به تحولات این رژیم قبل از شیوع کرونا داشته باشیم متوجه خواهیم شد که عامل این حملات و تلاش برای خرید تسلیحات نظامی و جنگی به خاطر شکست پی‌درپی آن‌ها از یمن (انصار الله) بوده است؛ زیرا این شکست‌ها باعث شد که رژیم سعودی در بیشتر مناطق یمنی که چشم طمع به آن‌ها دوخته بود مجبور به عقب‌نشینی شده است.

 

لذا شیوع کرونا و انتقال آن به یمن احتمالاً یکی از بهترین فرصت‌های پیش رو خود خواهد دید تا دوباره شکست‌های خود را با اشغال و تصرف برخی مناطق یمن پوشش دهد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار