تلاش صهیونیست ها برای تملک بر دره اردن در سایه شیوع کرونا

ارتش رژیم صهیونیستی در گیرودار شیوع بیماری کرونا در سرزمین‌های اشغالی، نیروهای خود را به‌منظور شرکت در تمرین‌های نظامی به منطقه دره اردن فرستاد است.
کد خبر: ۵۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

به گزارش دیدار مدیا؛ طرح کلیدی دونالد ترامپ جهت حل بحران فلسطینی-اسرائیلی موسوم به معامله قرن، در حالی در ماه های گذشته رونمایی شد، که مهمترین بند طرح یاد شده، الحاق دره اردن کرانه باختری به سرزمین های اشغالی بود. طرحی که با واکنش شدید فلسطینی ها مواجه گردید.

 

در این میان و همزمان با شیوع کرونا در سرزمین های اشغالی، مقامات اسرائیلی فرصت را مغتنم شمرده و در راستای تامین مطامع خویش در این باره می کوشند. در این زمینه «رادیو پیام» اسرائیل در گزارشی نوشت: «با وجود اینکه بخشی از سربازان ارتش اسرائیل به عملیات پشتیبانی برای مبارزه با شیوع کرونا ملحق شده‌اند، اما واحدهایی از آن‌ها برای انجام تمرین‌های نظامی به دره اردن اعزام شدند. بر اساس طرح معامله قرن آمریکا علاوه الحاق دره اردن، الحاق منطقه شمال بحر المیت و شهرک‌های کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی نیز در نظر گرفته شده است. در این میان مواضع نفتالی بنت مورد توجه جدی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل قرار ندارد آن هم به دلیل تنش‌هایی که میان این دو نفر بر سر تلاش‌های مربوط به تشکیل کابینه و پیچیدگی مذاکرات میان نتانیاهو و بنی گانتز ایجاد شده است به‌خصوص که دستیابی به توافق بر سر تشکیل دولت جدید مستقیماً به انتقال بنت از موضع خود به نفع ژنرال بنی گانتز منجر می‌شود».

 

«آناتولی» در مصاحبه‌ای که با «ولید عساف» رئیس کمیته مقاومت داشت، نوشت: «رژیم صهیونیستی و اداره شهری وابسته به این رژیم در کرانه باختری از وضعیت اضطراری اعلام شده به دلیل شیوع کرونا سوء استفاده کرده‌اند».

 

بدون شک رژیم صهیونیستی در تلاش است تا در گیرودار شیوع کووید ـ 19 به دنبال کسب استراتژی بازدارندگی در منطقه باشد؛ زیرا با توجه به انتقادهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به نظر می‌رسد که آن‌ها در پروژه عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی ناکام خواهند ماند. بنابراین تنها راهی که آن‌ها می‌توانند در راستای تأمین امنیت خود دنبال کنند، کسب منطقه با موقعیت بازدارندگی است. از این‌رو آن‌ها سیاست اشغال و تصرف را ادامه خواهند داد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار