احتمال توافقنامه تسلیحاتی جدید میان روسیه، چین و آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که اگر پکن و مسکو معیارهای آمریکا را رعایت کنند، واشنگتن آماده مشارکت در مذاکره تسلیحاتی با این دو کشور است.
کد خبر: ۵۴۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰

به گزارش دیدار مدیا؛ خبرگزاری «تاس» پیرامون احتمال وضع توافقی جدید میان سه کشور روسیه، آمریکا و چین در گزارشی به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نوشت: «رئیس‌جمهور به ما دستور داده تا گسترده‌تر از پیمان «استارت» جدید فکر کنیم که شامل چین و روسیه در گام بعدی ما باشد. ما آماده مذاکره با روسیه و چین درباره کنترل تسلیحات هستیم تا به معیارهایمان برسیم. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: دولت در حال ارزیابی احتمال توسعه پیمان استارت جدید بوده تا تهدیداتی که امروز با آن مواجه هستیم و تغییر فضای امنیتی و اعلام روسیه مبنی بر هیچ‌گونه پیش‌شرط برای توسعه آن را در نظر بگیریم.»

 

در همین زمینه یکی دیگر از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است که: «واشنگتن پیشتر از پکن دعوت رسمی کرده تا وارد مذاکرات راهبری درباره موضوعات امنیتی شود این در حالی است که دور اخیر رایزنی‌ها با روسیه درباره این موضوع در ماه ژانویه (دی ماه) برگزار شده بود و در پایان اشاره کرد: آمریکا آخرین دور دیدار خود درباره گفت‌وگوی امنیتی راهبردی را در ماه ژانویه ۲۰۲۰ با روسیه برگزار کرد. ما به چین نیز چنین پیشنهادی دادیم اما هنوز نپذیرفته است».

 

پیمان استارت نو (به انگلیسی: New START) پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه است. رییس‌جمهور آمریکا و همتای روسی وی ۸ آوریل ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و یک پیمان برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود امضا کردند.

 

آمریکا و روسیه تحت این قرارداد جدید، اجازه دارند حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک را مستقر کنند؛ حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در سال ۲۰۰۲.

 

معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به "استارت"، در سال ۱۹۹۱ منعقد شد و در دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد.

 

تحرکات اخیر روسیه و آمریکا در آزمایش موشک های اخیر به منزله نقض این معاهده قلمداد شد. از همین روست که طرفین متمایل به وضع توافقی جدید هستند که این بار چین را نیز در بر گیرد.

 

احتمالاً با توجه به تحولات اخیر در جهان و نقض توافق موشکی بالستیک توسط دولت آمریکا در ماه گذشته که باعث هشدار روسیه گردید. دولت آمریکا را بر آن واداشته تا با ادامه این طرح، خشم دولت روسیه به جهت نقض قوانین بالستیک در نزدیکی مرزهای روسیه را کنترل کند؛ اما بعید است در حال حاضر که مقامات آمریکا چین راه به جنگ بیولوژیکی متهم می نمایند و همچنین موشک‌های بالستیک خود را در مرزهای روسیه مستقر نموده اند. دو کشور روسیه و چین به سمت مذاکره با آمریکا به جهت کنترل تسلیحات سوق پیدا نمایند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار