عقب‌نشینی عدنان الزرفی از تشکیل کابینه

در چند روز گذشته بارها گروه‌ها و احزاب مختلف در عراق خواستار برکناری عدنان الزرفی از تشکیل کابینه در عراق شدند. با طولانی شدن این فشارها برخی رسانه‌ها اعلام کردند که عدنان الرزفی از تشکیل کابینه انصراف خواهد داد.
کد خبر: ۵۴۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «الغدس پرس» بیانیه‌ای از «علی التمیمی» حقوقدان عراقی منتشر کرد مبنی بر: «درباره امکان لغو مأموریت «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه جدید عراق، اظهارنظر کرد». «الاخباریه» هم در گفتگویی که با «فلاح الخفاجی» یک نماینده عضو فراکسیون النصر در پارلمان عراق داشت، نوشت: «ائتلاف النصر و شخص عدنان الزرفی از رهبران فراکسیون‌ها خواسته‌اند تا در خصوص تغییر گزینه نخست‌وزیری و وجود اجماع علیه وی شخصاً امضاء بدهند». «المعلومه» هم نوشت: «در سایه شیوع ویروس کرونا و عدم وجود توافق سیاسی، بعید است که مجلس نمایندگان بتواند جلسه رأی گیری برای نخست‌وزیری عدنان الزرفی را برگزار کند».

 

به نظر می‌رسد که انتخاب عدنان الرزفی بیشترین انتقادها را در عراق در پی داشته است. چراکه مقامات عراقی بر این باور هستند که عدنان الزرفی وابسته به نیروهای خارجی ازجمله آمریکا است. اما از آنجایی که یکی از اهداف عمده دولت و مردم عراق خروج نیروهای امریکا بوده و در برنامه عدنانی دیده نمی‌شد، انتقادات را علیه الزرفی دوچندان کرده است. به‌طوری که باعث شد دولت آمریکا دخالت داشته و مقامات مخالف الزرفی را تهدید کرده است. به نظر می‌رسد این سیر تحولات و انتقادات در کنار اجماع گروه‌های سیاسی شیعه این احتمال را قوی کرده است که الزرفی از تشکیل کابینه انصراف دهد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار