بیماری کرونا چه تاثیری در اقتصاد سال 99 می گذارد؟

رسانه‌های اصلاح‌طلب مدعی شدندپیش‌بینی می‌شود که در سال‌1399 با توجه به تبعات اقتصادی بحران کرونا شاهد تورمی در حدود 25 درصد و رشد اقتصادی نزدیک به صفر باشیم.
کد خبر: ۵۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا « اعتماد» در گزارشی تحلیلی نوشت: مهم‌ترين چالش پيش روي سال 99 كه نه تنها اقتصاد ايران بلكه اقتصاد جهاني را درگير خود كرده، شيوع و گسترش ويروس كرونا بوده كه پيامد آن، حركت اقتصاد جهاني به سمت ركود است. با توجه به شرايط متفاوت اقتصاد ايران با ساير كشورهاي درگير كرونا، جلوگيري و كاهش از آسيب‌هاي اين ويروس به مراتب سخت‌تر از ساير كشورها است. گسترش ويروس كرونا منجر به كاهش تقاضاي نفت و در نتيجه كاهش قيمت آن شده است.

 

در ادامه این گزارش آمده است: از سوي ديگر جنگ قيمتي بين عربستان و روسيه عواملي هستند كه سقوط كم‌سابقه قيمت نفت را رقم زده‌اند. عوامل ياد شده همگي باعث شده‌اند كه درآمد‌هاي نفتي ايران چه به لحاظ مقدار فروش و چه به لحاظ قيمت فروش كاهش چشمگيري داشته باشد. با توجه به اينكه اقتصاد ايران در شرايط ركودي و رشد اقتصادي منفي به سر مي‌برد شوك‌هايي مانند COVID-19 مي‌تواند بدنه اقتصاد ايران را ضعيف‌تر كند. همچنين شيوع كرونا منجر به كاهش تقاضا در اقتصاد شده و بر اغلب كسب و كارها تاثير منفي گذاشته و كاهش درآمد را براي آنها رقم زده است

 

فعالان اصلاح‌طلب از طریق رسانه‌های این جریان، با ترسیم اقتصاد سال 99 به عنوان سالی که برای اقتصاد کشور بحرانی و پرچالش است در تلاشند که با انتشار گزارشاتی اقتصادی با موضوع تاثیرات بحران کرونا در وضعیت نامناسب صنعت خودرو، مسکن و ارز در سال جدید، این وضعیت اقتصادی را به سیاست خارجی گره بزنند و با فشار رسانه ای مدعی شوند که برای رهایی از این اقتصاد پرتلاطم و بحرانی باید برای لغو تحریمهای اقتصادی با آمریکا مذاکره کرد و در صدد القای این موضوع هستند که تنها با لغو تحریم توسط امریکا باعث گشایش در فضای اقتصادی کشور می شویم.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار