مهار خشم عراقی‌ها باهدف کاهش نفوذ راهبردی ایران

واشنگتن که چند روز است نمایش عقب‌نشینی از برخی پایگاه‌های نظامی عراق را به راه انداخته، به دنبال نشان دادن حسن نیت خود در این کشور نیست؛ بلکه این عقب‌نشینی صرفاً تاکتیکی و نوعی فرار روبه‌جلو است.
کد خبر: ۵۴۳۶
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا «المعلومه» یادداشتی از «عادل الجبوری» نماینده پارلمان عراق منتشر کرد و نوشت: «کمتر از یک هفته، آمریکا نیروهای خود را از سه پایگاه نظامی در عراق خارج کرد. بی‌تردید اقداماتی این چنین باید از زوایای مختلف مرتبط به شرایط زمانی و اقدامات بعدی مورد بررسی قرار گیرد. به نظر می‌رسد که آمریکا به دنبال تحقق دو هدف است: ۱- کم کردن خشم سیاسی و مردمی عراق علیه خود از طریق به نمایش گذاشتن عقب‌نشینی از برخی پایگاه‌های نظامی و برداشتن گام‌های عملی در این راستا. ۲- تلاش برای تجمیع نیروها و متمرکز کردن آن‌ها در پایگاه‌هایی امن‌تر و دورتر از تیررس موشک‌های طرف‌های مخالف حضور آمریکا در عراق است. تا بتوانند تقویت حضور نظامی خود در عراق و سراسر منطقه برای مقابله با ایران و محور مقاومت و افزایش حمایت از همپیمانان واشنگتن در منطقه چه دولت‌ها و چه احزاب و سازمان‌های مختلف را گسترش دهد».

 

به نظر می‌رسد در چند ماه گذشته دولت آمریکا چندین استراتژی را در راستای حفظ منافع خویش در عراق در پیش‌گرفته است. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: تهدید به تحریم‌های اقتصادی که در این راستا چندین عامل سیاسی و نظامی عراقی را هم تحریم کردند؛ دوم دخالت در امور داخلی به جهت انتخاب نخست‌وزیری وابسته به آمریکا؛ سوم عقب‌نشینی نظامی و تحویل دادن برخی پایگاه‌های نظامی به دولت عراق.

 

با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود که عقب‌نشینی دولت آمریکا در عراق به دلیل مهار خشم مردم عراق است تا بتوانند نه‌تنها نفوذ خود را در عراق حفظ کنند، بلکه ادعای کاهش نفوذ راهبرد ج.ا.ا در منطقه را همچنان تداوم بخشد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار