خروج دولت آمریکا از معاهده «آسمان ‌های باز»

دولت آمریکا تصمیم گرفته است از معاهده «آسمان ‌های باز» که خطر وقوع جنگ تصادفی بین کشورهای غربی و روسیه را کاهش می‌دهد، خارج شود.
کد خبر: ۵۴۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳

به گزارش دیدار مدیا؛ در این زمینه «گاردین» در گزارشی نوشت: «مارک اسپر وزیر دفاع و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه شورای امنیت ملی بر سر خروج از این معاهده به توافق رسیدند. دولت آمریکا در بیانیه‌ای که قرار است طی روزهای آتی اعلام شود، خروج رسمی این کشور از معاهده آسمان باز را علنی خواهد کرد. یکی از دلایل اسپر برای موافقت با خروج از این معاهده، ذخیره کردن پولی است که باید برای جایگزین کردن دو هواپیمای بوئینگ آمریکایی جهت استفاده در پروازهای شناسایی تحت این معاهده، هزینه شود. کنگره آمریکا مبلغ ۴۱.۵ میلیون دلار برای جایگزین کردن این هواپیماها تصویب کرد اما پنتاگون اعلام کرد بودجه‌ای برای انجام آن ندارد. اسپر در این خصوص گفت منتظر تصمیم ترامپ است».

 

نزدیک به یک سال است که دولت ترامپ به دنبال خروج از معاهده «آسمان های باز» است؛ اما در حال حاضر به نظر می رسد. دولت آمریکا برای خروج از پیمان آسمان ‌های باز بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته است. چرا که این معاهده به معنی از دست دادن پیمان آسمان‌های باز به عنوان مفیدترین ابزار آمریکا در ارتباط با روسیه است. از این رو این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا به خاطر دلایل مالی قصد خروج دارد؛ اما از آنجایی که این خروج باعث از دست دادن مهم ترین ابزار های آمریکا در قبال روسیه خواهد شد، باعث ایجاد تردیدهایی در این زمینه شده است.

 

معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده می‌باشد. این معاهده جهت ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص کلیه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آن‌ها شود، ایجاد شده‌است. معاده آسمان‌های باز یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

 

مفهوم اولیه این طرح در سال ۱۹۵۵ توسط دوایت آیزنهاور، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس‌ها روبه‌رو شد. بعد از مخالف شوروی، این طرح برای سال‌ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر مجدداً در مورد آن بحث شد که منجر به امضای توافقنامه‌ای در ۲۴ مارس ۱۹۹۲ شد. در نهایت نیز از اول ژانویه ۲۰۰۲ این طرح عملیاتی و اجرا شد. در ۶ آوریل ۲۰۲۰ ؛ در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ایالات متحده از معاهده آسمان های باز خارج شد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار