تحرکات جدید آمریکا در لبنان

سفیر آمریکا در تلاش است تا در عزل و نصب‌های بانک مرکزی، نظرات خود بر مسئولان بانک مرکزی این کشور که نقض حاکمیت لبنان به شمار می‌رود تحمیل کند.
کد خبر: ۵۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹

به گزارش دیدار مدیا؛ مداخله آمریکا در امور لبنان جهت تحت فشار گذاردن حزب الله لبنان وارد مرحله جدیدی شده است. قرار دادن این گروه در لیست گروه های تروریستی و اعمال سنگین ترین فشارها بر هر گفتگو و تعاملی با حزب الله از سوی طرفین منطقه ای از جمله اقدامات آمریکا در خلال یک دهه اخیر بوده است. در جدیدترین اقدام صورت پذیرفته؛ واشنگتن بر آن است تا با مداخله در امور مالی لبنان، زمینه ردیابی منابع مالی حزب الله را فراهم آورد.


در این زمینه «المنار» در گفتگوی که با «حسن فضل‌الله» عضو فراکسیون «الوفاء للمقاومة» داشت، آورده است: «سفیر آمریکا در بیروت با مقامات رسمی لبنان دیدار و بدون هیچ تعارفی کاندیدای آمریکا برای تصدی منصب معاونت رئیس بانک مرکزی لبنان را اعلام می‌کند و از دولت می‌خواهد که از اختیارات و سهم خود در اداره امور مالی و پولی کشور استفاده کرده و این نامزد را به‌عنوان معاون تعیین کند، امری که نقض آشکار حاکمیت لبنان و کرامت ملی آن است. تلاش آمریکا برای تحمیل کارکنان دولت بر لبنانی‌ها نمونه آشکار دخالت در امور حاکمیتی لبنان است». «شفق نیا» هم در گزارشی نوشت: «دخالت آمریكا در انتصاب بانك دوبله حمله‌ای آشكار به حاكمیت و عزت ملی لبنان است».


قطعاً یکی از مهم‌ترین راه‌های ضربه زدن به هر کشوری، تضعیف پایه‌های اقتصادی آن است. از آنجایی که حاکمیت لبنان به‌صورت فدرالی است و دولت امریکا به‌شدت به دنبال ضربه زدن به محور مقاومت است و مهم‌تر این‌که در چند ماه گذشته تاکنون چندین بار گروهی از مردم لبنان اعتراضات خیابانی داشته‌اند. حال دولت آمریکا به دنبال دخالت در امور اقتصادی این کشور است تا زمینه تداوم ناکارآمدی اقتصادی در لبنان را فراهم آورد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار