تلاش بن سلمان برای مقابله با منتقدین خارجی

همزمان با افزایش انتقادات اعضای سنای آمریکا از بازداشت شاهزادگان عربستان سعودی، ولیعهد این کشور برای پایان دادن به این انتقادات دست به دامان داماد ترامپ شد.
کد خبر: ۵۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶

به گزارش دیدار مدیا؛ سرزمین حجاز این روزها و بر خلاف دهه های پیشین از حالت محافظه کاری به در آمده و با وقوع برخی تحولات بنیادین از قبیل تغییر سبک حکمرانی و شیوه انتقال قدرت با چالش هایی دست به گریبان شده است. نقطه ی آغازین این رخداد، به روی کار آمدن شاهزاده محمد بن سلمان باز می گردد؛ شاهزاده ی تمامیت خواهی که وجود پدر را مغتنم شمارده و از او بسان جاده صاف کنی برای تسهیل کرسی ریاستش در آینده بهره برده است. سیاست قلع و قمع بن سلمان اما بی حاشیه نمانده است.


«الخلیج الجدید» در گزارشی در این باره نوشت:«شماری از اعضای مجلس سنای آمریکا از بن سلمان برای کاهش محدودیت‌های تحمیلی بر شاهزادگان سعودی از جمله احمد بن عبدالعزیز برادر کوچک شاه سعودی درخواست کرده‌اند. بن سلمان چنین درخواست اعضای مجلس سنای آمریکا را دخالت در امور داخلی عربستان دانسته و از جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خواسته است جلوی چنین دخالت‌هایی را بگیرد.»


الخلیج جدید در ادامه آورده است: «با وجود سرگرم شدن سعودی ‌ها و آمریکایی ‌ها به ویروس کرونا، مقامات آمریکایی همچنان خواهان پایان دادن به بازداشت شاهزادگان و دیگر مسئولان سعودی هستند. تلاش‌های سفارت عربستان در واشنگتن برای پایان دادن به چنین درخواست‌هایی از سوی مقامات آمریکا از بن سلمان، نتیجه‌ای نداشته و گذشته از آن انتقادات از بن سلمان در محافل نزدیک به ترامپ به‌ویژه در پرونده‌هایی همانند جنگ یمن و جنگ نفتی بین عربستان و روسیه بیشتر شده است».


بدون شک بازداشت شاهزادگان سعودی توسط دولت، رویکرد سیاسی ـ امنیتی داشته است. با توجه به بیماری پادشاه عربستان و بحران‌های داخلی و منطقه‌ای در این کشور، احتمالاً بن سلمان به دنبال آن است تا سیاست پیش‌دستی دنبال کرده تا بتواند زودتر از موعد مقرر تاج‌گذاری نماید. با این حال، شاهزاده محمد بن سلمان به دنبال آن است تا با همراهی دونالد ترامپ از انتقادات داخلی و خارجی رهایی پیدا کند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار