فتوای جدید صانعی در مورد خطر احتمالی کرونا در ماه رمضان

یوسف صانعی همزمان با نزدیکی آغاز ماه مبارک رمضان در فتوایی اعلام کرد: اگر کسی احتمال بدهد روزه‌گرفتن، احتمال کرونا‌ گرفتن‌ را بالا می‌برد، روزه بر او واجب نیست.
کد خبر: ۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱

به گزارش دیدار مدیا؛ یوسف صانعی که به در پیش گرفتن فتاوی شاذ در خلال سالیان اخیر شهره بوده و صلاحیت مرجعیت وی، پیشتر از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رد انگاشته شده بوده در جدیدترین فتوای خود اظهار داشت است که اگر کسی احتمال بدهد روزه‌گرفتن، احتمال کرونا ‌گرفتن‌ را بالا می‌برد، روزه بر او واجب نیست.


در همین راستا « دولت بهار» در گزارشی تحلیلی نوشت: فتاوای آیت الله صانعی درباره روزه گرفتن در شرایط شیوع کرونا بدین شرح است: یک - به طور کلی چنانچه مکلف احتمال عقلائی بدهد روزه گرفتن موجب تشدید بیماری و یا احتمال بیمار شدن می‌گردد روزه بر او واجب نمی‌باشد و ناگفته نماند که احتمال ضرر بلکه خوف از آن در نگرفتن روزه کفایت می‌کند و لکن چنانچه تا سال آینده بیماری بهبود یابد یا احتمال بیمار شدن از بین برود باید روزه‌های نگرفته را قضا نماید. دو - همان گونه که در روایات آمده معیار خود انسان و احتمال خودش می‌باشد. باید دانست نظر پزشکان محترم و وزارت بهداشت، پدید آورنده احتمال است و باید توجه داشت که اگر پزشک روزه گرفتن را مضر بداند اما خود شخص فکر کند مضر نمی‌باشد، اعتماد نمودن به نظر پزشک لازم است چون قطعاً پزشک همه جوانب بیماری را از حیث فعلی و آینده مورد توجه قرار می‌دهد و کار تخصصی او می‌باشد و علی‌القاعده ایجاد احتمال می‌نماید. و باید توجه داشت جواز شرعی افطار به هر جهتی نباید موجب تظاهر به روزه خواری گردد که تظاهر به آن خود معصیت و گناهی است که شرعاً دارای مجازات است. سه - حکومت نمی‌تواند روزه که امساک و نخوردن است حکم و دستور به نگرفتن آن نماید قطع نظر از اینکه دستور ترک روزه امری غیر قابل اجرا و بی‌فایده است.


مانور خبری در مورد فتوای جدید یوسف صانعی در مورد اجباری نبودن گرفتن روزه در شرایط شیوع کرونا، با هدف تطهیر این فرد از مواضعش در فتنه 88 با القای اولویت داشتن سلامت و جان مردم برای این مرجع سابق تقلید مجددا در سرلوحه تیم خبری رسانه های اصلاح‌طلب و جریان انحرافی قرار گرفته و از این طریق در تلاشند با توجه به این فتوای جدید، افراد زیادی که تمایل به گرفتن روزه ندارند، یوسف صانعی را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کنند و از این طریق مقلدان زیادی جذب این چهره اصلاح‌طلب شوند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار