تهدید مقامات عراقی از سوی آمریکا

مخالفت‌های گسترده احزاب عراقی با اقدام رئیس‌جمهور عراق در تعیین «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه جدید، باعث شد که «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد، در نامه‌ای علاوه بر حمایت از «عدنان الزرفی» در امور داخلی این کشور دخالت و بغداد را تهدید کند.
کد خبر: ۵۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵

به گزارش دیدار مدیا؛ تعیین نخست وزیر جدید در عراق گویا به بحران فراگیر و بلند مدت تبدیل شده است. از زمان بروز ناآرامی های پراکنده در عراق و کناره گیری عادل عبدالمهدی از سمتِ نخست وزیری؛ تا به امروز، پارلمان عراق در انتخاب نخست وزیر ناکام مانده است. در این میان و تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید؛ عبدالمهدی همچنان عهده دار امور است.

 

در جدیدترین اقدام صورت پذیرفته؛ رئیس جمهور عراق، در اقدامی غیر قانونی، عدنان الزرفی را به عنوان نخست وزیر پیشنهادی به پارلمان معرفی نموده است. رخدادی که با انتقاد شدید اکثریت پارلمان و استقبال مقامات آمریکایی همراه بوده است. در این راستا «موازین نیوز» در گزارشی نوشت: «ماتیو تویلر سفیر آمریکا در بغداد رأی ندادن پارلمان عراق به «عدنان الزرفی» و کابینه وی را باعث عواقب جدی برای عراق دانست».

 

«الموقف العراقی» هم در گزارشی نوشت: «برای دوستان عراق بسیار ناامید‌کننده خواهد بود اگر ایران و یک گروه افراطی وابسته به این کشور در عراق در مخالفت با نامزد نخست‌وزیری که از حمایت اکثریت شیعیان و کردها و اهل سنت برخوردار است، موفق شوند. سفیر آمریکا در این نامه که مداخله در امور داخلی عراق محسوب می شود، موضع آمریکا در این‌باره را به صراحت بیان کرد که باید به الزرفی رأی اعتماد داده شود».

 

با توجه به عکس‌العمل‌های چند ماه گذشته دولت آمریکا می‌توان نتیجه گرفت هدف آن‌ها از دخالت در امور داخلی عراق، تضعیف سیاست خارجی ج.ا.ا در عراق و خصوصاً منطقه غرب آسیا است؛ زیرا شواهد نشان می‌دهد که تهدیدهای مکرر مقامات عراقی از سوی آمریکا به این دلیل است که روابط آن‌ها را با ج.ا.ا محدود نمایند، تا بتوانند با کمترین هزینه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به محور مقاومت را نابود کرده و دوباره صحنه سیاسی و نظامی منطقه را مطابق میل خویش تنظیم نمایند. از این‌رو ایالات متحده به دنبال آن است تا مقامات وابسته به خود را در رأس امور عراق قرار دهند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار