تاکتیک روحانی برای مذاکره با آمریکا در سایه کرونا

برخی تحلیلگران بر این باورند که سیاست کج دار و مریز دولت در مواجهه با بحران کرونا؛ توامان با افزایش نارضایتی در سطح جامعه، راهبردی از پیش تعیین شده بوده تا زمینه آغاز گفتگوها میان ایران و ایالات متحده فراهم شود.
کد خبر: ۵۴۰۱
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹

به گزارش دیدار مدیا؛ بحران کرونا این روزها به مهمترین چالش اقتصادی و امنیتی ایران و جامعه بین المللی تبدیل شده است. نوظهور بودن این ویروس و عدم آگاهی کافی به نحوه ی مقابله با آن موجب پیچیدگی مواجهه با آن شده است. با این حال و با برآورد فضای حاکم بر کشور می توان اذعان نمود که سیاست دولت در برخورد با این واقعه؛ سیاستی متعارض و گاها همراه با سردگمی به نظر می رسد. رویارویی دو وزارتخانه بهداشت و صمت نسبت به بازگشایی ادارات و کارخانجات تنها نمونه ای در این باره می باشد.


تصور می شود که یکی از دلایل اصلی بی عملی و دیر تصمیمی دولت در مدیریت بیماری کرونا، تلاش برای یافتن راهی جهت مذاکره با آمریکاست. ایجاد کمپین «لزوم لغو تحریم ها» در یک ماه گذشته که بازیگر اصلی آن روحانی و ظریف بودند، نهایت با پاسخ ترامپ مواجه شد که «فقط کافیست با من تماس بگیرند.» چه زمانی روحانی به زعم خود می تواند نظام را مجاب به این تماس کند؟! زمانیکه «تاب آوری جامعه» به شدت پایین آمده و هرگونه راه حلی برای برون رفت(از جمله مذاکره) از این اوضاع حتی مقطعی، به مطالبه اصلی جامعه از نظام تبدیل می شود. پس دلیلی ندارد این دولت چندان عجله ای برای مدیریت ویروس کرونا داشته باشد تا زمانیکه با یک بهانه؛ یا تامین منابع مالی مانند رایزنی با آمریکا جهت دریافت وام صندوق بین المللی پول یا واردات برخی کالاهای ضروری و...، فرصت مذاکره فراهم شود.


نزدیک شدن به ۱۸ اردیبهشت سالگرد خروج آمریکا از برجام و سالگرد آغاز کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران در شرایطی که اروپایی ها اخیرا گام حداقلی در اینستکس برداشتند، می تواند بار دیگر موضوع مذاکره را به صدر اخبار برساند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار