امیدواری ربیعی به رفع تحریم‌ ها با تغییر در شیوه حکمرانی

علی ربیعی در یادداشتی در روزنامه ایران با نام بردن از سال 99 به عنوان سالی بهتر برای ورود به عصر نوین ایرانیان، رفع تحریم‌ها و تغییر در شیوه حکمرانی را از ویژگی های این عصر نام برده است.
کد خبر: ۵۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰

به گزارش دیدار مدیا؛ سخنگوی دولت روحانی در بخشی از این یادداشت آورده است: در مورد تحریم‌ها اجماع خوبی در داخل کشور به دست آمده است. همگان بر آثار زیانبار تحریم بر زندگی اقتصادی و سلامت جامعه پی برده‌‌اند و یک همبستگی ملی برای مقاومت در برابر تحریم و به عقب راندن آن به وجود آمده است و باید این انرژی داخلی را به فضای بین‌الملل ضد تحریم هم‌افزا کنیم. امروز تعداد زیادی از نهادهای مدنی که در میانه میدان به کمک جامعه در مقابله با کرونا مشغولند با نامه‌نگاری‌های متعدد به مجامع بین‌المللی کار ستودنی انجام داده‌اند. برخلاف برخی معتقدم کرونا جامعه را از فردگرایی منفی و خودخواهی به فردگرایی مثبت در درون منفعت جمعی و عمومی سوق خواهد داد. این خرد جمعی در حل مسائل اجتماعی و به نوعی قاعده‌پذیری از نفع جمعی در صورتی که روشنفکران و نخبگان ایرانی در ایجاد آن، گفتمان عمومی را تقویت کنند می‌تواند نویدبخشی‌های خوبی در سال ۹۹ داشته باشد. علاوه بر این‌ها تغییرات لازم در شیوه‌های حکمرانی مبتنی بر افکار عمومی می‌تواند در دوران پساکرونا و سال ۹۹ الگوی بهتری از رابطه دولت ملت را به ارمغان بیاورد. متشکل شدن گروه‌های اجتماعی در دل نهادهای مدنی برای خیر جمعی و کنش فردی در خیر جمعی دستاوردهای خوبی برای سال ۹۹ ما خواهد داشت. اگر سیاسی‌های به دنبال کسب قدرت در سال ۱۴۰۰، جامعه را با مجادله‌های بیهوده مشوش نکنند اگر فروکش تخریب دولت با هدف‌های سیاسی مثل این روزها استمرار یابد، ما سال ۹۹ و پساکرونا را می‌توانیم سالی بهتر در آستانه عصر نوین ایرانیان رقم بزنیم».


با توجه به یادداشت هفته گذشته عباس عبدی در خصوص هدف اصلی برخی از کم کاری‌های حسن روحانی در قبال شیوع کرونا، به نظر می رسد که دولت و حامیان آن در 48 ساعت اخیر سعی بر آن داشته تا با اقدامات تهاجمی تر در عرصه رسانه دست بالاتر را در موضوع یاد شده داشته باشند. یادداشت علی ربیعی یکی از نشانه‎های راهبرد اخیر دولت برای جلب افکار عمومی در خصوص مذاکره با آمریکا است. تکاپوی ظریف برای جذب منابع مالی بین المللی و همچنین برجسته سازی نامه 33 عضو کنگره آمریکا جهت رفع تحریم های دارویی و بهداشتی ایران، دو تاکتنیک اساسی این راهبرد بوده است.


با توجه به مواضع روشن رهبر معظم انقلاب در خصوص بی نیازی ایران از کمک‌های آمریکا و عدم اعتماد عمومی به داروهای آمریکایی، بخش اعظمی از راهبرد یاد شده دولت و اعتلال‌گرایان مقطوع شده و بیشتر نگاه مشاوران روحانی به تصمیمات آینده کاخ سفید و کنگره آمریکا جهت تعلیق مقطعی برخی از تحریم ها خواهد بود؛ تا نهایتا از آن طریق بتوانند نیروی پیشرانه‌ای را برای راهبرد یادشده به وجود آوردند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار