نامه 50 اقتصاددان به روحانی: منتظر شکل‌گیری هسته‌های ناآرام در 1400 باشید!

۵۰ اقتصاددان در نامه‌ای به رئیس جمهور به منظور کاهش اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی، دو بسته سیاستی را به دولت پیشنهاد داده و خواستار اجرای آن شدند.
کد خبر: ۵۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا « رادیو فردا» در گزارشی تحلیلی نوشت: ۵۰ اقتصاددان ایرانی در نامه‌ای به حسن روحانی پیش‌بینی کردند که پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران ویروس کرونا، «امکان شکل‌گیری هسته‌های ناآرام و ناخشنود در حاشیه شهرها» در نیمه دوم سال ۹۹ را بیشتر می‌کند و «سال ۱۴۰۰ را به دوره‌ای پربحران تبدیل خواهد کرد». در این نامه که روز جمعه، ۱۵ فروردین، در رسانه‌ها منتشر شد، از افزایش رکود، کاهش تولید و نرخ رشد اقتصادی، افزایش فقر، افزایش کسری بودجه و وخیم‌تر شدن وضعیت تورمی به عنوان دیگر پیامدهای احتمالی بحران کرونا نام برده شده است. بر همین اساس، اقتصاددانان به رئيس‌ جمهوری ایران پیشنهاد داده‌اند برای جلوگیری از بحران اقتصادی، «در طول بهار ۱۳۹۹»، در دو نوبت در مجموع «به هر نفر ایرانی یک میلیون تومان» وام خرید کالا داده شود. آنها همچنین خواستار پرداخت‌های بلاعوض برای «کمک به اقشار آسیب‌دیده و سه دهک پایین» شده‌اند. پرداخت بخشی از زیان وارده دوران کرونا به کارگاه‌ها، اعطای خطوط اعتباری به بنگاه‌ها، تعویق پرداخت حق بیمه کارفرما و مالیات از دیگر پیشنهادات این اقتصاددانان به رئيس‌ جمهور ایران است.


در ادامه متشنج کردن فضای اقتصادی و اجتماعی کشور جمعی از اقتصاددانان در نامه ای خطاب به رئیس جمهور مدعی شدند که اگر دولت اقدامات حمایتی از مردم انجام ندهد شاهد موج جدیدی از اعتراضات در کشور می باشیم. با توجه به گرایش فکری اکثریت نویسندگان این نامه که گرایشات لیبرالی دارند به نطر می رسد این نامه به نوعی تحریک مردم برای درخواست مطالبات اقتصادی و شروع اعتراضات با موضوع اقتصادی می باشد. در روزهای آینده احتمالا شاهد انتشار بیانیه ها و نامه هایی دیگر از جانب فعالان سیاسی و اقتصادی با موضوع اثرات مخرب اقتصادی کرونا می باشیم.


در جدیدترین این موارد 154 نفر از مقامات و مسئولین پیشین کشور که شامل وزرا، سفرا، استانداران، معاونان وزرا و نمایندگان مجلس که عمدتا در دوره اصلاحات و مجلس پرحاشیه ششم سکان دار امور بوده اند، در نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری خواستار "خاتمه‌دادن به حصر خانگی و تبدیل آن به قرنطینه اختیاری" میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی رهبران کلیدی فتنه 88 به بهانه فضای ناشی از کرونا شده اند!

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار