جنگ بیولوژیکی میان دولت چین و امریکا

دولت امریکا، چین را متهم به ساخت ویروس کرونا کرد که واکنش مقامات چینی در پی داشت و علام کردند که چنین اظهاراتی غیرمسئولانه است و آن را ساخته دولت امریکا دانستند و توصیه کردند مقامات آمریکا در خصوص شیوع این ویروس در کشورشان شفاف‌سازی کنند.
کد خبر: ۵۳۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴

در این راستا «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری که رویترز آن را پوشش داده است کفت: «این اظهارات «غیرمسئولانه و غیراخلاقی» به تلاش آمریکایی‌ها برای مقابله با شیوع این ویروس کمکی نخواهد کرد». «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا هم به در گفتگوی با فاکس نیوز گفت: «متأسفانه چین به‌جای انجام بهترین اقدامات ممکن، درخصوص شیوع کرونا در ووهان دست به مخفی‌کاری زد». «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین هم در توییتی نوشت: «شروع [ابتلای] بیمار صفر (اولین مورد ابتلا) در ایالات‌متحده چه زمان بوده است؟ چه تعداد مبتلا شده‌اند؟ نام بیمارستان‌ها چیست؟»

این پیش‌بینی می‌شد که شیوع ویروس کرونا در چین و دیگر نقاط جهان باعث شود که آمریکا و چین همدیگر به ساخت این ویروس متهم کنند؛ زیرا این دو دولت در حال حاضر درگیر یک جنگ اقتصادی هستند. بنابراین این احتمال وجود دارد که چنین ویروسی ساخته یکی از این دو کشور باشد تا اقتصاد دیگری با شکست و سیر نزولی روبرو کند؛ اما از آنجایی که اقتصاد چین در حال رشد و توسعه بود و بارها مقامات آمریکا از چین خواسته‌اند تعرفه‌های گمرکی کاهش دهد تا اقتصاد آمریکا با معضلات روبرو نشود. این احتمال را به یقین نزدیک کرده است که ساخت این ویروس از طرف دولت امریکا باشد. شاید به همین دلیل است که تا کنون مقامات امریکا در خصوص شیوع این ویروس شفاف‌سازی نکرده‌اند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار