طرح القای بی‏ برنام‏ه بودن دولت و حاکمیت در حمایت از اقشار ضعیف

در آخرین کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای کار که بیش از دو هفته پیش برگزار شد رقم حداقل معیشت خانوار تعیین شد و بر اساس آن می‌بایست رقم حداقل دستمزد سال آینده هم تعیین شود.
کد خبر: ۵۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

در همین راستا در ماه مهم اقتصادی که انتظار می‌رفت روزهای پرتردد و پررونقی برای کسب‌وکارهای خرد و کارگران فصلی رقم بخورد، با شیوع ویروس کرونا و افزایش شمار مبتلایان، شوکی به بازار و روزمزدان وارد شد.

 در این محور خبری «کیهان لندن» نوشت: با وجود سرعت گرفتن شیوع کُرونا در ایران مقامات کشور برنامه‌ای برای توزیع بسته‌های حمایتی از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر ندارند و همین موضوع موجب افزایش آمار ابتلای این اقشار به ویروس کُرونا شده است. ارگران، زنان سرپرست خانواده، کودکان کار، بازنشستگان و مستمری‌بگیران در حالی که درآمدهای اندکی دارند، در بحران کُرونا نیز از سوی دولت نادیده گرفته ‌می‌شوند. در این میان افزایش شدید قیمت اقلام بهداشتی نظیر ماسک، دستکش، ژل شستشوی دست، الکل و دیگر مواد ضدعفونی کننده نیز موجب شده این افراد با درآمد ناچیزی که دارند نتوانند این اقلام را تهیه کنند. همچنین معمولا ضعف سیستم ایمنی در میان کودکان کار، کارگران و افراد سالمند بیشتر است و در ریسک بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

سیستم اقتصادی هر کشوری از دو اهرم برای پیش‏روی استفاده می‏‌کند. اولین اهرم نیروی کار و دومین اهرم سرمایه است. عامل نیروی‏کار در کشورهای در حال توسعه از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است. اگر تورم انتظاری نیروی‏کار را برای سال آینده در نظر بگیریم باید بتوان حقوق متناسب با آن را برای نیروی‏کار در نظر گرفت تا بتواند در قسمت تقاضای اقتصاد تأثیرگذار بوده و متغیرهای اقتصادی را برای سال آینده و چشم‏انداز آن مثبت در نظر گرفت.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار