برجسته‌­سازی کاهش قیمت نفت در ادامه تنش بین اعضای اوپک 

قیمت نفت خام در بازارهای جهانی دیروز حدود ۲۹ درصد سقوط کرد. بیشترین کاهش قیمت نفت در یک روز در ۳۰ سال گذشته، بازارهای سرمایه جهانی هم وضعیت بدی را تجربه می‏کنند، همین باعث شده است تا برخی رسانه‏‌ها برای ارائه تصویر منفی از آینده اقتصاد ایران از این موضوع استفاده کنند.
کد خبر: ۵۳۵۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸

خبرگزاری «رویترز» بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۹اسفند در همین مورد نوشت:  افت شدید قیمت نفت نوشت: قیمت انواع نفت در بازارهای جهانی در یک افت شدید که از سال ۱۹۹۱ بی‌سابقه است، به میزان یک‌سوم کاهش یافت. روز دوشنبه قیمت نفت برنت به بشکه‌ای ۳۲دلار سقوط کرد و نفت خام سبک آمریکا نیز به حدود ۲۸دلار رسید. کاهش قیمت بر اثر پیامدهای اپیدمی کرونا و به‌دنبال شکست طرح اوپک برای مقابله با کاهش مصرف نفت رخ داد. با کاهش قیمت نفت وضعیت بازارهای بورس نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفت. بورس لندن بیشترین روند نزولی را از زمان بحران مالی ۱۱سال پیش تجربه کرد. رسانه‌های رژیم درباره وضعیت بازار بورس در ایران نوشتند: بازار بورس روز دوشنبه به‌شدت ریزشی بوده و بیشتر نمادها را در وضعیت قرمز قرار داد و با سقوط ۱۲۰۵۰واحدی شاخص کل بورس همراه بود.

لزوما آسیبی که به بازارهای جهانی می‏رسد به معنای این نیست که بازارهای داخلی آسیب ببینند، به عنوان مثال گفته می‏شود با کاهش نرخ بهره اواق بلندمدت آمریکا ارزش دلار کاهش خواهد یافت و این امری مثبت برای ایران است، کاهش قیمت نفت نیز تولید نفت شیل آمریکا را که استراتژیک ترین رقیب نفت ایران بود با یک بحران جدی روبرو می‏کند، این نفت هزینه استحصال بالایی نسبت به نفت ایران دارد، مختصات تحلیل بازار سرمایه ایران نیز با سایر بازارها کاملا فرق می‏کند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار