نظر «یونی بن مناخِم» در خصوص معامله قرن چیست؟

یک کارشناس صهیونیستی ضمن اعلام اینکه تلاش‌های محرمانه آمریکا برای اجرایی کردن «معامله قرن» به جایی نرسیده گفت، رهبر حماس و وزیر خارجه روسیه در دیدار اخیر برای شکست این طرح توافق کرده‌اند.
کد خبر: ۵۳۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶

در این رابطه «یونی بن مناخِم» کارشناس و تحلیلگر صهیونیست در یادداشتی که در «نیوز وان» منتشر شد، گفته است: «آمریکا با تماس‌های محرمانه خود با محافل فلسطینی، خواه با حماس یا تشکیلات خودگردان تلاش کرده «معامله قرن» را اجرایی کند اما تلاش‌هایش شکست خورده است. «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس اخیراً یک «بمب سیاسی» منفجر کرد، زمانی که گفت، دولت دونالد ترامپ چندین بار سعی در باز کردن کانال‌های ارتباطی با حماس کرده اما این جنبش پیشنهاد مذکور را رد کرده است. این بمب سیاسی به‌صورت ناخودآگاه منفجر نشد بلکه طی سفر هنیه به روسیه، دیدار وی با «سرگئی لاوروف» و توافق با وی بر سر اقدامات مشترک برای شکست دادن طرح ترامپ رخ داد. مخالفت حماس با مذاکرات محرمانه با واشنگتن احتمالاً افزایش فشار علیه این جنبش در کشورهای عربی به‌ویژه مصر، عربستان، عمان، بحرین و امارات را در پی خواهد داشت».

احتمالاً دیدار رئیس دفتر سیاسی جنبش فلسطینی حماس با وزیر خارجه روسیه در مسکو درباره سه موضوع معامله قرن، آشتی فلسطینی و تحقق وحدت ملی و روابط دوجانبه بوده است. چراکه این دیدار بعد از رونمایی طرح معامله قرن صورت گرفته است و دولت روسیه یکی از مخالفین این طرح بوده است؛ اما آنچه این پژوهشگر بر این واداشته است تا چنین دیدگاه داشته باشد. موضوعاتی از جمله مخالفت کشورهای اروپایی، روسیه و مردم کشورهای عربی منطقه در کنار محور مقاومت بوده است و مهم‌تر این‌که رژیم صهیونیستی در قدم‌های اولیه با شکست روبرو شده است.

 

 

ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار