چرایی بازداشت شاهزادگان سعودی

چند روزی است که در عربستان اخبار، گزارش و ... در خصوص بازداشت شدگان شاهزادهای سعودی منتشر شده است و هنوز هم ادامه دارد که احتمالاً این کشور را با تحولاتی سیاسی روبرو کرده است.
کد خبر: ۵۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴

«وال استریت ژورنال» هم نوشت: «در بین بازداشتی‌ها، علاوه بر شاهزاده‌های سعودی، افسرانی از وزارت کشور و وزارت دفاع سعودی نیز وجود دارند». «آسوشیتدپرس» هم آورد: «هدف ولیعهد (محمد بن سلمان) از بازداشت شاهزادگان برجسته، جلوگیری از هر اتفاق غیرمنتظره در مسیر جانشینی پدرش است». در ذیل این خبر «میدل‌ایست‌آی» هم نوشت: «محمد بن سلمان ولیعهد سعودی قصد دارد تا پیش از نشست گروه ۲۰ که قرار است در ماه نوامبر (آبان ماه سال آینده) در ریاض برگزار شود پادشاهی خود را اعلام کند. بن‌سلمان قصد ندارد تا مرگ پدرش منتظر بماند تا جانشین وی شود و می‌خواهد مشروعیت پادشاهی خود را در زمان حضور پدرش تثبیت کرده و به دنبال آن است که در نشست ماه نوامبر نشستن بر روی تخت را اعلام کند. این اقدام آخرین مرحله از روندی است که محمد بن سلمان با خارج کردن «محمد بن نایف» پسرعمویش از ولیعهدی آغاز کرده بود. وی می‌خواهد این اطمینان را داشته باشد زمانی که پدرش حضور دارد پادشاه شود.

شواهد مذکور نشان می‌دهد که می‌توان سه سناریو در خصوص بازداشت شدگان شاهزاده‌های سعودی مطرح کرد: اولین آن‌ها به نظر می‌رسد به خاطر این است که خاندان حاکم عربستان پس از اینکه صبرشان لبریز شده و به دنبال آن بودند علیه ولیعهد و سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور شورش کنند. دوم پیش دستی «محمد بن سلمان» برای تاج گذاری قبل از 20 نوامبر است و سومین سناریو این که احتمالا پادشاه عربستان مرده است و شاهزاده بن سلمان به دنبال آن هستند تا قبل از رونمایی از مرگ پادشاه تاج‌گذاری کند.

 

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار