عقب‌نشینی کامل آمریکا از افغانستان

یک نشریه آمریکایی توافق اخیر میان آمریکا و طالبان افغانستان را «شرم‌آور» و مصداق عقب‌نشینی کامل در برابر این گروه توصیف کرده است.
کد خبر: ۵۳۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹

در این راستا «تایم» در یادداشتی نوشت: «بین صلح و عقب‌نشینی تفاوت وجود دارد. توافق دولت ترامپ با طالبان مصداق عقب‌نشینی کامل است. هنگامی که دشمن ما مصمم به ادامه مبارزه است امیدی برای صلح وجود ندارد؛ ضمن آنکه توافقی که متحدانمان را تضعیف و دشمنانمان را تقویت می‌کند امیدواری‌ها به‌ تحقق صلح را از بین می‌برد. اگر خود توافق را مطالعه کنید فوراً متوجه می‌شوید که در آن امتیازهایی ملموس و قابل اندازه‌گیری به طالبان اعطا شده است. بلکه نیروهای متحد آمریکا به سرعت از منطقه خارج می‌شود- شمار نیروهای آمریکایی ظرف ۱۳۵ روز به ۸۶۰۰ نیرو کاهش خواهد یافت. مابقی نیروهای آمریکا و ائتلاف ظرف ۱۴ ماه افغانستان را ترک خواهند کرد. آمریکا این امتیازهای ملموس را در ازای وعده‌های غیرقابل اجرای از سوی «دشمنی غیرقابل‌اعتماد» واگذار کرده است».

با توجه به ادعای آمریکا مبنی بر مبارزه با تروریسم در منطقه خصوصاً در افغانستان و عراق و توافق آن‌ها با طالبان، تا حدودی رویکرد واقعی آمریکا روشن کرده است. هرچند که رویکرد آن‌ها در قبال داعش به‌وضوح مشخص بود که به دنبال التهاب و تشنج در منطقه است به‌جای حذف گروه‌های تروریستی. اما در حال حاضر به‌صورت علنی با گروهی به توافق رسیده است که هنوز معتقدند آن جزء گروه‌های تروریستی است و در لیست گروه تروریست قرار دارد. با این اوصاف طبیعی است که اندیشکده‌ها، تحلیلگران، کارشناسان داخلی و خارجی این توافق را شرم‌آور و شکست‌خورده توصیف کنند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار