چرا دولت ترکیه به دنبال سامانه «پاتریوت» است؟

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه ناتو باید از این کشور در مسئله ادلب حمایت کند، بار دیگر از آمریکا خواست سامانه «پاتریوت» را برای پشتیبانی از عملیات ترکیه به میدان بیاورد.
کد خبر: ۵۲۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷

در این زمینه «تی آر تی» در مصاحبه ای که با «مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه داشت، نوشت: «از پیمان ناتو انتظار داریم تا مواضع آشکاری درباره سوریه اتخاذ کند و اعتقاد داریم که پیام ما به آن‌ها رسیده باشد. از آمریکا می‌خواهیم که سامانه پاتریوت به ترکیه ارسال کند تا از آن برای حمایت از خود در ادلب سوریه استفاده کنیم». در این راستا «العربیه» هم در گزارشی نوشت: «مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا در کنار ترکیه می‌ایستد و گزینه‌های حمایت از این کشور در برابر تجاوزهای رژیم سوریه و روسیه را بررسی می‌کند». و این در حالی است که «آناتولی» گزارش داد: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا طی اظهاراتی در یک نشست رسانه‌ای در کاخ سفید اعلام کرد که درباره تحولات سوریه و سامانه دفاع هوایی پاتریوت با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تلفنی گفتگو کرده است».

اوضاع شمال سوریه به‌ویژه استان ادلب این کشور طی یک ماه گذشته، با آغاز عملیات نظامی متشنج است. این تنش‌ها بعد از آن افزایش یافت که نیروهای ارتش سوریه و ترکیه با یکدیگر درگیر شدند و مواضع طرف مقابل را هدف قرار دادند. اما از آنجایی که روسیه تأکید دارد ترکیه از ادلب خارج شود. ترکیه به دنبال آن هست تا آمریکا و یا ناتو به این سرزمین وارد کند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار