افزایش نیروهای متخصص نظامی آمریکا در عربستان

حدود 17 سال پس از آنکه آمریکا تعداد زیادی از پرسنل نظامی خود را از عربستان خارج کرد، اکنون واشینگتن بار دیگر با قدرت و با شمار بیشتری به دنبال حضور نیروهای خود را به این کشور است.
کد خبر: ۵۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹

در این راستا «وال‌ستریت‌ژورنال» نوشت: «بازگشت نیروهای آمریكایی پس از غیاب تقریباً دو دهه، بیانگر نگرانی اغلب کشورهای منطقه از تهدیدهایی فعلی هستند که رژیم ایران منطقه را با آن‌ها روبه‌رو کرده است. استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه شاهزاده سلطان، تغییر وضعیت حضور نظامی آمریکا در منطقه در راستای سیاست جدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای مقابله با ایران و تصمیم وی برای خروج برخی از سربازانش از سوریه، همه حکایت از رویکردی جدید از سوی واشینگتن در قبال ایران دارد. به‌رغم تعهد ترامپ به عقب‌نشینی از خاورمیانه اما او اکنون هزاران سرباز اضافی را به منطقه اعزام کرده است. در حال حاضر نیروهای آمریکایی در پایگاه شاهزاده سلطان مستقر شده و این پایگاه به‌عنوان مرکز اصلی تمرکز آن‌ها در نظر گرفته شده است. سعودی‌ها جاده‌ای برای ارائه خدمات به آمریکایی مستقر در این پایگاه ساختند».

با توجه به اسناد مذکور می‌توان به چند دلیل این رویکرد جدید نظامی امریکا در منطقه توصیف کرد. یکی این‌که سرزمین عربستان به نسبت سایر کشورهای عربی از موقعیت و وسعت بهتری برخوردار است. دوم به دلیل تأکید و اعتراضات مردم عراق در راستای خروج نیروهای امریکا در عراق هست و سوم به خاطر توافق با طالبان هست. ازاین‌رو تنها مکانی که می‌تواند آمریکا حفظ کرد. حضور در عربستان است. با این اوصاف در تلاش هستند تا حضور نیروهای خود را در این کشور افزایش دهد و به‌راحتی منافع خود را در منطقه به دست آورد و احتمالاً ائتلاف دریایی خلیج‌فارس هم به همین دلیل تشکیل‌شده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار