اظهارات اخیر «عادل الجبیر» در خصوص ج.ا.ا

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، طرف‌های یمنی را به اجرای مفاد توافقنامه استکهلم و تلاش برای دستیابی به حل‌وفصل سیاسی فراگیر در این کشور فراخواند.
کد خبر: ۵۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹

در این راستا «واس» در گزارشی نوشت: «عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه روز چهارشنبه (دیروز) در کنفرانس خبری مشترک با «آن لینده» همتای سوئدی خود در ریاض، خواستار اجرای مفاد توافقنامه استکهلم در یمن شد. الجبیر گفت که در دیدار با همتای سوئدی خود اوضاع یمن، اجرای توافقنامه استکهلم، مسئله فلسطین و اوضاع سوریه و به‌طورکلی وضعیت منطقه را بررسی کرده است. الجبیر بر پایبندی عربستان سعودی و جامعه جهانی برای ارائه کمک‌های انسان دوستانه به یمن از طریق ایجاد بیشترین تعداد کانال‌های ارائه خدمات انسانی تأکید کرد. ایفای نقش منفی ایران و حمایت آن از گروه‌های تروریستی و صدور انقلاب و برهم زدن امنیت در منطقه اشاره و بر موضع کشورش در این باره تأکید کرد. ایران نمی‌تواند در یمن نقش (مثبت) داشته باشد چراکه باعث ویرانی و تخریب در آن شده و حتی یک آجر هم برای ساخت بیمارستان و مدارس در یمن کار نگذاشته است».

بعد از این‌که سازمان ملل عربستان را محکوم‌ به نسل‌کشی در یمن متهم کرد و آمریکا به جهت حمایت از دولت سعودی موضع‌گیری ضد ایرانی در پیش گرفت و تلاش کرد تا مانع اصلی صلح در یمن را حضور ج.ا.ا توصیف کند. مقامات سعودی بیشتر بر این پافشاری می‌کنند که ج.ا.ا مانع صلح در یمن است. چراکه دولت سعودی با این اتهام زنی‌ها به دنبال این است تا نسل‌کشی در یمن را انکار کند و این ادعاها را برجسته‌سازی کند تا بتوانند راحت‌تر به جنگ با یمن به نفع خود خاتمه دهند؛ زیرا دولت امارات از همراهی خود را با دولت سعودی در حال صرف‌نظر کردن است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار