آزادی 5 هزار زندانی طالبان در افغانستان!

«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به امضا خواهد رسید و پس از آن دولت افغانستان 5 هزار زندانی طالبان را آزاد می‌کند.
کد خبر: ۵۲۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵

در این راستا «الجزیره» آورد: «توافقنامه صلح میان ایالات‌متحده و طالبان روز شنبه به امضا خواهد رسید و پس از آن دولت افغانستان 5 هزار زندانی طالبان را آزاد می‌کند. تاکنون هیچ تغییری در زمان امضای توافقنامه صورت نگرفته و قرار است پس از آن، مذاکرات بین‌الافغانی در تاریخ 10 مارس آغاز شود. آزادی 5 هزار زندانی طالبان از سوی دولت افغانستان یکی از گام‌های لازم برای ایجاد اعتماد میان دو طرف برای آغاز گفت‌وگوها خواهد بود. در همین حال پس اعلام دولت افغانستان و مقامات آمریکایی مبنی بر آغاز طرح 7 روزه کاهش خشونت در افغانستان، طالبان اعلام کرد نیروهای آمریکایی پس از امضای توافقنامه از افغانستان خارج می‌شوند».

به نظر می‌آید این توافق چندان دوام نخواهد داشت؛ زیرا از آنجایی که قرار نیست که طالبان از بین برود و قرار نیست شکست بخورد و به دنبال این هست که بخشی از جامعه و سیاست افغانستان در دست بگیرد. خصوصاً با آزادسازی نیروهای آن می‌تواند که زمینه یک شکاف عمده و خشن‌تری در افغانستان فراهم کند. چرا که این سیر تحولات نشان می‌دهد که احتمالاً در آینده افغانستان با بحران جدیدی روبرو خواهد بود؛ زیرا این توافق را یک توافق کوتاه‌مدت در راستای صلح است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار