هدف اصلاح‌طلبان از مقایسه میزان آرای منتخبین مجلس یازدهم با نمایندگان دوره دهم چیست؟

کارنامه برگزاري انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در حالي بسته شد که وزير کشور ميزان مشارکت مردم در آن را 42 درصد اعلام کرد. در اين دوره از انتخابات ۵۷ ميليون و ۹۱۸ هزار نفر واجد شرايط رأي‌دادن بودند که ۲۴ ميليون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر در انتخابات شرکت کردند.
کد خبر: ۵۲۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵

عبدالرضا رحماني‌فضلي گفت که ۲۴ ميليون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر؛ يعني ۴۸ درصد شرکت‌کنندگان زن و ۵۲ درصد آقايان بودند. او همچنين درباره حضور مردم تهران در انتخابات گفت: «درصد مشارکت مردم در استان تهران ۲ ميليون و ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ نفر بود که مساوي با 2/26 درصد است. در کل شهر تهران و شميرانات نيز يك ميليون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر برابر با 25/4 درصد مشارکت کردند.

امتداد در گزارشی در خصوص نتایج انتخابات مجلس نوشت: «آنچه از نتایج نهایی انتخابات در حاشیه مجلس شورای اسلامی مخابره شده است راهیابی ۳۰ نفر از فهرست موسوم به وحدت اقتدارگرایان است که اصرار دارند خود را جریان انقلاب معرفی کنند. اما این راهیابی برای آنها پیروزی نیست و اتفاقا باخت ۳۰-۰ آنها از منتخبین قبلی مردم تهران است. مقایسه میزان رای راه‌یافتگان به مجلس از تهران در این انتخابات و انتخابات سال ۹۴ گویای بسیاری از مسائل است. نفر اول تهران در دور قبل بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار رای کسب کرد و حالا در غیاب رای دهندگانی که یک طیف فکری در کشور را تشکیل می‌دهند نفر اول لیست اقتدارگرایان با یک میلیون و ۲۶۵ هزار رای یعنی ۴۰۰ هزار رای کمتر از او وارد مجلس می‌شود» .

بعد از اعلام آمار قطعی نتایج انتخابات مجلس یازدهم، اصلاح‌طلبان 6 محور کلی را دنبال می کنند. 1. بایکوت رسانه‌ای شکست لیست‌های اصلاح‌طلبان حاضر در انتخابات از جمله لیست کارگزاران و... 2. انتقاد و به عبارتی طعنه برخی از اصلاح طلبان از جمله اعضای حزب اتحاد ملت به اعضای حزب کارگزاران و اصلاح طلبانی که در این دوره لیست انتخاباتی دادند و انتخاب نشدند 3. مقایسه آمار آرای  منتخبین مجلس یازدهم با مجلس دهم، با طرح این موضوع که میزان رای «قالیباف» به عنوان نفر اول انتخابات تهران با نفر هفتم انتخابات مجلس دهم برابری است 4. سیاه نمایی از مجلس یازدهم و طرح ادعای بالا گرفتن دعواهای سیاسی درون حزبی در این مجلس و در نهایت نارکارآمد بودن آن 5. برجسته‌سازی دوباره ردصلاحیت برخی از اصلاح‌طلبان توسط شورای نگهبان و معرفی آن به عنوان دلیل کاهش مشارکت مردمی و در ادامه  معرفی شورای نگهبان به عنوان مقصر کاهش مشارکت و مشروعیت جمهوری اسلامی 6. هدایت فضای رسانه‌ای کشور و افکار عمومی به سمتی که اقدامات اخیر دولت و  اصلاح‌طلبان به عنوان عاملی در کاهش مشارکت معرفی نشود.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار