تحولات اخیر مناطق کردنشین عراق و سوریه

یکی از رهبران مخالفان سیاسی در منطقه کردستان عراق با صدور فراخوانی مردم شهرهای این منطقه را به برپایی تظاهرات مشابه اعتراضات ضد دولتی در بغداد و استان‌های جنوبی عراق دعوت کرد. این در حالی است مقامات کردستان سوریه از خودمختاری مطلق کردها صحبت کرده است.
کد خبر: ۵۲۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰

«العربی الجدید» در گزارشی نوشت: «رهبر گروهی موسوم به «جنبش نسل نو» در منطقه کردستان عراق برای برپایی تظاهرات در شهرهای این منطقه مشابه تظاهرات‌هایی که بغداد و استان‌های جنوبی عراق از اکتبر گذشته تاکنون شاهد است، فراخوان داد». «الوطن» هم اشاره کرد: «شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» موسوم به «قسد» بار دیگر بر طرح جدایی‌طلبانه خود موسوم به «خودمختاری» تأکید کردند. «مظلوم عبدی» از فرماندهان نیروهای مزبور ادعا کرد که وضعیت سوریه نمی‌توانند مانند وضعیت سال 2011 باشد، بلکه باید [در حکومت سوریه] نقش بیشتری به کُردها داده شود. وی مدعی است که تشکیل این خودمختاری، «حق مشروع» شبه‌نظامیان کُرد است و به یک پروژه واقعی بدل شده است که نمی‌توان آن را از بین برد».

با توجه به توافق همه گروه‌های سیاسی شیعه در عراق با «محمد توفیق علاوی» به‌عنوان نخست‌وزیر عراق، پارلمان عراق در جلسه‌ای مشابه جلسه تصویب اخراج نظامیان آمریکایی از عراق به او به‌عنوان نخست‌وزیر جدید عراق رأی اعتماد خواهد داد؛ زیرا فقط یک‌سوم سیاسیون اهل تسنن و بخشی از کُردها با رأی اعتماد به علاوی به دلیل تلاش او برای تشکیل کابینه‌ای که از سهم‌خواهی‌ها فاصله داشته باشد، موافق نیستند؛ اما به نظر می‌رسد تلاش برای کشیدن دامنه اعتراضات تنها به منطقه کردستان عراق نیست، چراکه به دنبال آن هستند تا زمینه آن را در سوریه هم فراهم کنند. تا با مؤلفه‌ای خودمختاری به تمام خواسته‌های خود دست پیدا کنند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار