حزب دموکرات کردستان به دنبال چیست؟

پارلمان عراق قصد دارد در جلسه‌ای به «محمد توفیق علاوی» به‌عنوان نخست‌وزیر جدید عراق رأی اعتماد دهد که حزب دموکرات کردستان، پارلمان را به جهت رأی اعتماد تهدید کرده است.
کد خبر: ۵۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷

در این زمینه «العربی الجدید» نوشت: «دیار برواری نماینده حزب دموکرات کردستان عراق با اشتباه توصیف کردن تشکیل دولت جدید عراق بدون توافق کلیه گروه‌های سیاسی کشور، از ادبیات تهدید علیه دولت «محمد توفیق علاوی» استفاده کرد. احزاب کردستان عراق ابزار فشار زیادی برای جلوگیری از دادن رأی اعتماد به دولت محمد توفیق علاوی دارد. احزاب کرد و سایر گروه‌های سیاسی عراق، ابزارهای فشار زیادی دارند که می‌توانند علیه گروه‌های دیگر تحمیل کنند تا مانع تأیید دولت علاوی شوند. تشکیل دولت بدون توافق کلیه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی کشور، اشتباه است و بر مشکلات می‌افزاید و حتی مشکلات جدیدی خلق خواهد کرد».

قرار است «محمد توفیق علاوی» با چند گروه سیاسی عراق نشستی را به‌منظور بحث در مورد اعطای رأی اعتماد به دولت جدید در پارلمان داشته باشد، ولی از آنجایی که بیش‌تر چهره‌های به انتخاب علاوی برگزیده شده‌ است و گروه‌های نقشی در آن نداشته‌اند تا نامزدی را برای تصدی وزارتخانه‌های دولت آتی عراق معرفی کنند؛ باعث شده که قبل از رأی اعتماد به نخست‌وزیر علاوی و کابینه همراه وی موضع‌های تهدید در دستور کار خود قرار دهند. به نظر می‌رسد آنچه باعث شده این شکاف قبل از رأی اعتماد به وجود آید سهم خواهی آن‌ها در کابینه است. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که این تنش‌ها خصوصاً از طرف مقامات کردنشین کردستان عراق در روزهای آینده بیشتر دیده شود. زیرا بر این باورند که حتماً باید در کابینه مقامات کردی حضور داشته باشند.

ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار