دلیل تلاش توافق دولت ترامپ با طالبان چیست؟

رسانه‌های آمریکا اعلام کردند، دولت «ترامپ» با طالبان به توافق رسیده است. که مورد انتقاد مقامات مختلفی در آمریکا و افغانستان گردیده است که باعث شد تحلیلگران و مقامات مختلفی تحلیل‌های مختلفی از این توافق داشته باشند.
کد خبر: ۵۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶

در این راستا «ایندیپندنت» یادداشتی از «برزو دراگاهی» منتشر کرد: «مقامات آمریکایی می‌گویند که می‌خواهند در اسرع وقت به یک توافق با طالبان برسند. مانند هر چیز دیگری در جهان ترامپی، پای یک محاسبه داخلی سیاسی در میان است. صلح در افغانستان، آن‌هم پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، جام قهرمانی در دستان ترامپ خواهد بود که دو رئیس‌جمهوری سابق آمریکا نتوانستند به دست بیاورند. اما به نظر می‌رسد که ملاحظات سیاسی در همان مقطع به پایان برسد. بیش از یک سال است که کارشناسان روی طرح موجود کار کرده‌اند و جزئیاتی که از آن به دست آمده است، حاکی است که طرح اولیه در مذاکرات دوحه، پایتخت قطر، از سوی کارشناسان سیاست‌گذاری مورد اصلاح و بررسی قرار گرفته است. شاید از نظر دونالد ترامپ، این معضل پیچیده خارجی پرهزینه، و از منظر سیاسی نامحبوب باشد. اما اگر قرار باشد خودخواهی بی‌برنامگی او، صلح را به کشوری بیاورد که چهار دهه است جز جنگ ندیده است، بگذار بیاورد».

به نظر می‌آید حتی اگر حرکت به‌سوی صلح ادامه داشته باشد. این توافق دوام چندانی نخواهد داشت. زیرا قرار نیست که طالبان از بین برود و قرار نیست شکست بخورد و به دنبال این هست که بخشی از جامعه و سیاست افغانستان در دست بگیرد. بنابراین این سیر تحولات نشان می‌دهد که احتمالاً در آینده افغانستان با بحران جدیدی روبرو خواهد بود. بنابراین می‌توان این توافق را یک توافق کوتاه‌مدت دانست.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار