تداوم سیاست واگرایی عربستان در قبال ج.ا.ا

تهران همواره از بهبود مناسبات با عربستان سعودی به‌عنوان «یک کشور مسلمان» استقبال کرده و مقام‌های سعودی هر از گاهی به باز بودن راه مذاکره با ایران، اشاره می‌کنند، ولی هر بار با اتهام زنی به ج.ا.ا از زیر بار گفتگو برای حل‌وفصل مشکلات طفره می‌رود.
کد خبر: ۵۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷

در این راستا «براثا» یادداشتی از «حسام الحاج حسین» تحلیل‌گر مسائل سیاسی عراقی، آورده است: «ریاض از ایران دوری می‌کند و نمی‌خواهد درباره اوضاع منطقه با تهران وارد مناقشه شود و بهانه‌ها و دلایلی را طرح می‌کند و پرونده‌های مختلف را به یکدیگر ربط می‌دهد و این جمله مشهور خود را تکرار می‌کند «ایران باید سیاست‌ و روش خود را در منطقه تغییر دهد». در این میان امارات نقشی اساسی در جلوگیری از نزدیکی سعودی و ایران ایفا می‌کند و هرجا که کم می‌آورد، برخی اوقات دولت عبری (اسرائیل) به کمک او می‌آید و این نقش را ادامه می‌دهد. من معتقدم که بن زاید، نتانیاهو و جان بولتون در ازای به قدرت رساندن نوجوانی به اسم محمد بن سلمان، بهای عدم نزدیک شدن به ایران را طلب کرده‌اند».

به نظر می‌رسد که «حسام الحاج حسین» بر این باور است که دولت سعودی دلیل واقعی ممنوعیت نزدیک شدن به تهران را نمی‌داند و این باعث شده که آن‌ها سیاست‌های متفاوت و گاهی متضاد در پیش بگیرند. چراکه از یک‌طرف ج.ا.ا را مهم‌ترین رقیب خود در منطقه می‌داند و از طرف دیگر به دنبال کاهش نقش محور مقاومت است و همین باعث شده که رژیم صهیونیستی و امارات از این فرصت استفاده می‌کنند تا ناامنی در منطقه چند برابر کنند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار