چرا «استولتنبرگ» منتقد طرح تأسیس تشکیلات نظامی اروپایی است؟

بعد از این که ماکرون، غرب را در حال ضعیف شدن توصیف کرد و با دولت آلمان طرح‌های در زمینه تأسیس یک تشکیلات نظامی اروپایی خبر دادند. باعث شد که دبیر کل ناتو واکنش‌های در قبال این طرح‌ها داشته باشد.
کد خبر: ۵۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲

در این زمینه «آناتولی» نوشت: «دبیر کل ناتو که در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، از طرح‌های اروپایی برای افزایش قابلیت‌ها و هزینه‌های دفاعی استقبال کرد اما هم‌زمان در زمینه اقدامات دفاعی موازی و تلاش‌هایی که باعث دوری از ایالات‌متحده آمریکا می‌شود هشدار داد. برخی می‌گویند که پاسخ بیشتر، اروپا است و من هم موافقم؛ اما بیشتر اروپا نباید به معنای اروپای تنها باشد. هر تلاشی برای فاصله بین اروپا و آمریکای شمالی نه‌تنها استحکامات فرا آتلانتیک و توانایی ما برای رقابت در سطح جهانی را تضعیف می‌کند بلکه این مسئله خطر تقسیم اروپا را هم به دنبال خواهد داشت».

به نظر می‌رسد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و سیاست‌های یک‌جانبه آمریکا به‌ویژه پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» قدم‌هایی آلمان و فرانسه در این زمینه را برای ایجاد یک ارتش اروپایی طی مهروموم‌های اخیر برداشته‌اند. چراکه ترامپ بارها هشدار داده است که اروپا باید مسئولیت بیشتری در قبال مسائل و بحران‌های جهانی به دوش بگیرد و هزینه‌های دفاعی خود را بیشتر کند و مهم‌تر این‌که این موضع‌ها از سوی ترامپ تنها مخالفت همین دو کشور («امانوئل ماکرون» و «آنگلا مرکل») در پی داشت. حال دبیر کل ناتو به دنبال این هست طرح مشترک دولت فرانسه و آلمان را عامل تضعیف ناتو جلوه دهد تا شاید بتواند ناتو ترمیم و حفظ کنند که با توجه به سیاست اقتصادی جدید آمریکا در قبال آن بعید به نظر می‌رسد که ناتو ترمیم شود و باید شاهد شکاف بیشتری در میان اعضای آن‌ها بود.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار