اهداف نظامیان آمریکا در غرب آسیا چیست؟

وزیر خارجه چین با اشاره به بی‌فایده بودن هرگونه حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا اعلام کرد که آمریکا تنها اقدامات به نفع خود و متحدان در این منطقه انجام داده است.
کد خبر: ۵۲۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵

در این زمینه «وانگ یی» وزیر خارجه چین، گفتگوی با رویترز داشت آورده استن: «بسیاری از کشورهای خاورمیانه موافق حضور نظامی آمریکا نیستند. درباره حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه برای اطمینان از امنیت منابع انرژی گفت، بسیاری از کشورهای خاورمیانه قبول ندارند که آمریکا با حضور نظامی خود برای چین و کشورهای منطقه ضمانت امنیتی صادر می‌کند. در واقع خلاف این موضوع صحت دارد. فکر کنید در دهه‌های گذشته ایالات‌متحده  در خاورمیانه چند جنگ را آغاز کرده است؟ چه میزان خسارت و ویرانی به مردم منطقه وارد کرده است؟ آیا ایالات‌متحده در خاورمیانه تضمین امنیت ارائه می‌دهد؟ کاری که ایالات‌متحده انجام داده ثبات و توسعه در خاورمیانه نیست، بلکه اغتشاش بی‌پایان و فقر مداوم است. علاوه بر این، ایالات‌متحده اقداماتی را انجام می‌دهد که به نفع خودش است و به نفع کشورهای خاورمیانه نیست».

با توجه به این‌که دو دولت چین و آمریکا رقیب اقتصادی هم هستند و هر کدام به دنبال چالش اقتصادی علیه همدیگر هستند و تاکنون کش‌وقوس‌های در قبال هم دیگر داشته‌اند. از هر فرصت به‌دست‌آمده استفاده خواهند کرد تا اقتصاد همدیگر با چالش روبرو کنند؛ بنابراین بهترین منطقه‌ای که می‌تواند زمینه رقابت تعارضی بین آن‌ها فراهم کند منطقه غرب آسیا است. از این‌رو احتمالاً در آینده نه‌چندان دور دولت آمریکا، غرب آسیا را به سمت‌وسوی بحران و تنش‌های بیشتر خواهد کرد تا فضای اقتصادی و نظامی بیشتری در اختیار بگیرد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار