انتقال شرکت‌های پتروشیمی‌ به بازار بورس با هدف بی‌ثباتی در نظام اقتصادی

آن‌طور که وزیر نفت اعلام می‌کند، صنعت نفت به‌عنوان موتور محرکه اقتصاد و دیگر صنایع کشور سالانه به حداقل ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد. مبلغی که تاکنون بازار سرمایه سهم کوچکی از آن را داشته است. در این میان رئیس سازمان بورس نیز هرچند ظرفیت‌های این سازمان را برای تامین حداقل نیمی از نیاز صنعت نفت از طریق انتشار اوراق کافی می‌داند.
کد خبر: ۵۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷

در همین راستا « اعتماد» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: بيژن زنگنه، وزير نفت روز گذشته در كنفرانس تامين مالي صنعت نفت عنوان كرد كه «اگر وزارت نفت بتواند از تجميع سرمايه‌هاي خرد مردمي ۳۰ ميليارد دلار سرمايه لازم براي پروژه‌هاي نيمه‌تمام پتروشيمي را تامين مالي كند؛ امكان تكميل طرح‌هاي نيمه تمام اين حوزه هر چه سريع‌تر ايجاد مي‌شود.» وزير نفت در اين كنفرانس از ميزان سرمايه مورد نياز براي پروژه‌هاي نفت و پتروشيمي نيز سخن گفت. به نظر او براي اشتغالزايي و درآمدزايي بايد به‌طور طبيعي سالانه بين 20 تا 25 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در اين صنعت انجام شود كه اگر اين رقم كاهش يابد، كل چرخه دچار اختلال مي‌شود.

آنچه مسلم است بدلیل عدم حمایت کافی دولت از صنایع بومی و کم کاری وزارت نفت در جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در پروژه‌های نفتی، رسانه‌های اصلاح‌طلب با انتشار اخباری از قبیل کاهش  ورود سرمایه‌گذاری خارجی در ایران سعی بر این دارند که علت عدم ورود سرمایه‌گذاری خارجی به ایران را به مسئله تحریم‌ها و عدم عضویت ایران در معاهداتی بین المللی ربط دهند و این چنین القا کنند که اگر برجام‌های دیگری امضا شود راه برای ورود سرمایه‌گذار خارجی به کشور فراهم می‌شود و پروژه‌های نفتی و پتروشیمی که نیازمند سرمایه خارجی است رونق می‌گیرند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار