ادعای کاهش درآمدهای نفتی «ایران» در پی افزایش صادرات نفتی «آمریکا»

کره جنوبی برای تامین نیاز خود به انرژی اقدام به افزایش واردات نفت خام از آمریکا کرده است. آمریکا در غیاب ایران تبدیل به دومین تامین کننده نفت کره جنوبی پس از عربستان شده است. جایگاهی که پیش از آن در اختیار ایران بود. 
کد خبر: ۵۲۳۱
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲

میزان واردات نفت کره جنوبی از آمریکا در ژانویه امسال در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی از رشدی بیش از ۵۳ درصد برخوردار بوده است.

در همین راستا «دویچه وله فارسی» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: میزان فروش نفت عربستان به کره جنوبی در ماه ژانویه سال جاری نیز در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته از رشدی حدود سه درصدی برخوردار بوده است. عربستان به این ترتیب، روزانه حدود ۸۵۴ هزار بشکه نفت به کره جنوبی صادر می‌کند. واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژانویه سال جاری به صفر رسیده است. این در حالی است که ایران در ماه ژانویه سال گذشته با بهره‌گرفتن از معافیت شش‌ماهه برای صادرات نفت به هشت کشور، روزانه بیش از ۵۳ هزار بشکه نفت به کره جنوبی صادر می‌کرد.  گفته می‌شود که این دو شرکت فعالیت اقتصادی خود در ایران را پیش از آن متوقف کرده بودند. به‌رغم توقف صدور کالا به ایران، این دو شرکت کره‌ای به تبلیغات خود در سطح ایران ادامه داده بودند. هدف از ادامه این تبلیغات "برندسازی" و حضور در بازارهای ایران اعلام شده است.

آنچه مسلم است این است که تحریم‌های نفتی و فشار آمریکا بر بقیه کشورها مبنی بر عدم خرید نفت با هدف تحت فشار قرار دادن اقتصاد ایران در نظام بین الملل طراحی شده است و آمریکا در تلاش است که با فشار اقتصادی بر ایران روزنه‌ای برای ایجاد برجام‌های دیگر را طراحی کند. از سوی دیگر آمریکا به دلیل افزایش قیمت نفت به یکی از  کشورهای صادرکننده نفت در جهان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار