توافق آتش‌بس آمریکا با طالبان

یک مقام ارشد آمریکایی مدعی شده که دولت امریکا با طالبان به توافقی برای برقراری آتش‌بس دست پیدا کرده است. این در حالی است که چند روز قبل رسانه‌ها اعلام کردند که مذاکرات دولت آمریکا با طالبان با شکست روبرو شده است.
کد خبر: ۵۲۲۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

در این راستا «آسوشیتدپرس» در گزارشی نوشت: «این توافق به‌زودی اجرایی خواهد شد و ممکن است به خروج نیروهای آمریکایی‌ از افغانستان منجر شوند. هدف از توافق حاصل‌شده «کاستن از خشونت‌ها» به مدت ۷ روز است و قرار است با آغاز گفت‌وگوهای صلح میان گروه‌های تماماً افغانستانی ظرف ۱۰ روز آینده ادامه پیدا کند. «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «مارک اسپر»، وزیر خارجه این کشور روز جمعه با «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور افغانستان دیدار کنند. این دیدار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ صورت گرفت. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا موافقت خودش را با این توافق که به گفته مقام‌های آمریکایی می‌تواند به کاهش قابل‌توجه شمار نیروهای آمریکا از افغانستان منجر شود اعلام کرده است. پایان بخشیدن به جنگ افغانستان ــ که از سال ۲۰۰۱ آغاز شده است ــ یکی از وعده‌های انتخاباتی مهم ترامپ در سال ۲۰۱۶ بود».

در حالی که ترامپ سال پایانی حضورش در کاخ سفید را می‌گذراند، هنوز موفق به عمل به این وعده خود نشده است و احتمالاً این مسئله می‌تواند بر مبارزات انتخاباتی وی برای تمدید دوران حضورش در کاخ سفید تأثیرگذار باشد. از این‌رو به دنبال آن هست تا قبل از بعد از انتخابات حداقل به‌صورت نمادین و تئوری در رسانه‌ها اعلام کند که با طالبان به توافق رسیده‌اند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار