فرانسه و آمریکا: آزمایش موشک بالستیک توسط ج.ا.ا

بعد از ین که رسانه‌های ج.ا.ا اعلام کردند که ماهواره ظفر نتوانست در مدار موردنظر قرار گیرد و بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی و عربی داشت. باعث شده که دولت فرانسه و آمریکا موضع متفاوت‌تری به جهت اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی در دستور کار خود قرار دهند.
کد خبر: ۵۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱

در این زمینه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در تویتی نوشت: «رژیم ایران از پرتاب ماهواره برای توسعه بیشتر توانایی‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند که به این کشور اجازه می‌دهد تا دشمنان خود را تهدید کرده و ثبات منطقه‌ای را نیز تهدید کن». «فرانس 24 در گزارشی آورده است: «ایران، بر اساس بخشی از تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نمی‌تواند فعالیت‌هایی از جمله شلیک [موشک]، مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای توانایی حمل سلاح اتمی، انجام دهد. توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران ثبات منطقه‌ای را تضعیف کرده و بر امنیت اروپا اثر می‌گذارد. فرانسه از ایران می‌خواهد کاملاً به تعهدات بین‌المللی خود در این حوزه پایبند باشد».

از آنجایی که جمهوری اسلامی تعهد داده است که موشک‌های بالستیک و ماهواره‌بر در دستور کار خود قرار ندهد و بارها اعلام کرد که جمهوری اسلامی به دنبال چنین موشک‌های نیست؛ اما از آنجایی که دولت آمریکا از برجام خارج شد و به تعهدات خود عمل نکرد و اتحادیه اروپا هم تاکنون تعهدات برجامی را عملی نکرده‌اند. به دنبال این هستند تا سیاست‌های خود را در این راستا توجیه کنند؛ بنابراین آن‌ها جمهوری اسلامی متهم می‌کنند که جمهوری اسلامی موشک بالستیک امتحان کرده است نه ماهواره ظفر که در این رابطه دولت فرانسه و وزیر امور خارجه آمریکا چنین دیدگاهی در پیش گرفته‌اند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار