شکست مذاکرات احیای روابط دولت سعودی با قطر

بعد از به بن‌ بست رسیدن استراتژی مشترک امارات و دولت سعودی در جنگ با یمن، دولت سعودی تلاش کرد تا احیای روابط با دولت قطر در دستور کار خود قرار دهد؛ اما گزارش‌ها حاکی است که مذاکرات میان آن‌ها برای پایان دادن به اختلافات و احیای روابط دوجانبه، در همان ابتدا شکست‌خورده و تلاش برای ایجاد جبهه‌ای واحد در میان اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس علیه ایران را با مانع مواجه کرده است.
کد خبر: ۵۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶

در این زمینه «رویترز» نوشت: «عربستان سعودی که به نمایندگی از سه کشور دیگر تحریم‌کننده با قطر گفت‌وگو می‌کرد، در ماه دسامبر (آذر) و بعد از آنکه امیر قطر از شرکت در نشست سالانه شورای همکاری در ریاض خودداری کرد، به این مذاکرات پایان داده است. عربستان امیدوار بود با بهبود روابط با قطر، در آستانه میزبانی از نشست «گروه ۲۰»، به یک پیروزی دیپلماتیک دست یافته و اعتبارش را که بعد از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی خدشه‌دار شده بود، بار دیگر احیا کند. ریاض به این گفت‌وگوها امید بسته بود، اما حالا «همه‌چیز به خانه اول بازگشته است».

بعد از این‌که دولت سعودی در جنگ با یمن دچار بحران شد و شکاف سیاسی بین آن‌ها و دولت امارات به وجود آمده دولت سعودی بر آن واداشت تا مسیر احیای روابط با دولت قطر در پیش بگیرند؛ اما بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد که مذاکرات آن‌ها به سمت‌وسوی شکست درحرکت است، البته این احتمال وجود داشت چراکه هر دو دولت به دنبال رهبری و قدرت منطقه‌ای هستند ازاین‌رو پیش‌بینی می‌شود که دولت سعودی باید مسیر دیگری در پیش بگیرد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار