کاهش صادرات نفتی «ایران» همزمان با افزایش عرضه نفت «آمریکا»

رشد توليد نفت امريكا، روندی است كه بسياري از حوزه‌ها را تحت تاثير قرار داده است. از بازارهاي نفت و قيمتش گرفته، تا مناسبات اقتصاد جهاني و تا مسائل استراتژيك سياسي بين‌المللي.
کد خبر: ۵۲۱۰
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵

 استراتژيست‌ها براي درك بهتر رفتارهاي آتي ايالات متحده در سطح جهان، نمي‌توانند مولفه مهم افزايش توليد نفت و گاز امريكا در سال‌هاي اخير را نبينند.

در همین راستا « اعتماد» در مقاله‌ای به قلم رضا زندی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب می‌نویسد: توليد نفت امريكا به روزانه ١٣ ميليون و ٣٠٠ هزار بشكه در روز می‌رسد. انتظار مي‌رود توليد نفت امريكا در سال ٢٠٢١ ميلادي به روزانه ١٣ ميليون و ٧٠٠ هزار بشكه در روز برسد. پيش‌بيني شده، صادرات نفت امريكا امسال ٨٠٠ هزار بشكه در روز و سال آينده ١ ميليون و ٤٠٠ هزار بشكه در روز باشد. اين نفت بازار مي‌خواهد. ٢- حتي پيش از شيوع ويروس كرونا كه حدود ٢٠ درصد از تقاضاي نفت چين را پايين آورد، بازار نفت با مازاد عرضه روبه‌رو بود. با اين وضع فعلي كه معلوم است، پيدا كردن بازار براي نفت كار سخت‌تري است. حالا تصور كنيد كشوري مانند امريكا مي‌خواهد در همين تقاضاي خراب براي افزايش توليد و صادرات نفتش بازار پيدا كند.

نفوذ آمریکا در کشورهای عربی و بازارهای نفتی جهان و از سوی دیگر ورود شرکتهای نفتی اروپا به کشورهای عربی باعث شده است که عرضه و تقاضای بازار نفت بیشتر از اینکه دست کشورهای تولید کننده نفت باشد به دست کشورهای خریدار نفتی باشد. از طرفی دیگر بالا بردن قیمت نفت جهانی و کاهش هزینه های تولید نفت شل در آمریکا باعث گردید آمریکا به یکی از صادر کنندگان نفت تبدیل شود. آنچه مسلم است اینکه ایران و دیگر کشورهای تولید کننده نفت امروز با آمریکا به عنوان یک تولید کننده نفتی قوی مواجه هستند. به نظر می‌رسد نفوذ ایران در اوپک و همراهی اعضای آن در مقابله با سلطه آمریکایی‌ها در بازار نفت می تواند مانع از ادامه روند کنونی شود.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار