پشت پرده انتقال سرمایه مردم از « بانک به بورس»

گزارش‌ها از وضعیت بازار سرمایه حاکی از آن است که از ابتدای امسال تاکنون شاخص کل بورس با جهشی خیره‌کننده، از ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد به ارتفاع ۴۲۷ هزار و ۱۳۹ واحد رسیده است؛ این یعنی رشدی در حدود ۱۴۹.۵ درصد.
کد خبر: ۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

شاخص بازار اول نیز در این بازه زمانی از رشد ۱۸۸ هزار و ۱۸۱ واحدی برخوردار بوده و شاخص بازار دوم رشد ۵۷۰ هزار و ۷۸۹ واحدی را ثبت کرده است؛ تحلیلگران اقتصادی معتقدند در صورتی که بورس تهران بتواند سطوح فعلی نماگرها را حفظ کند، سال ۹۸ به عنوان بهترین سال در تاریخ این بازار ثبت خواهد شد.

در همین راستا «خبرآنلاین» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: بازار اول ۱۴۰.۵ درصد و بازار دوم ۱۶۵.۳ درصد رشد داشته است. در این میان، گزارش‌ها حاکی از آن است که در مدت ۲۱۰ روز معاملاتی، تعداد ۹۳۲ میلیارد و ۱۹۰ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۳۷۸ هزار و ۹۶۳ میلیارد تومان در ۸۷ میلیون و ۹ هزار و ۸۶۷ دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است. با توجه به این اعداد و ارقام و بازدهی‌ای که تاکنون بازار سرمایه داشته است.

به لحاظ اقتصادی انتقال سرمایه از بانک‌ها به سمت بازار بورس برای کمک به تولیدکنندگان داخلی اقدامی درست و علمی است. اما رویکردهای دولت نسبت به تولید داخل در سال‌های اخیر نشان داده است که دولت دیدگاه های برون‌گرایانه نسبت به اقتصاد دارد و تولید داخلی را بدون ارتباطات خارجی ناممکن تلقی می‌کند. لذا دولت در تلاش است با ورود سرمایه مردم از بانک به بورس، ثروت مردم را بیشتر تحت تاثیر شرایط سیاسی کشور قرار دهد . چراکه بانک‌ها به دلیل پشتوانه بانک مرکزی و مدت‌دار بودن واکنش های آن نسبت به اتفاقات سیاسی بسیار نسبت به بورس فرصت بیشتری دارند. اما بازار بورس با تنش در فضای سیاسی سقوط می کند بنابراین این اقدام دولت علی رغم ظاهر فنی اقتصادی آن تصمیمی سیاسی است در حالیکه با دادن اعتبارات و وام‌های بانکی نیز می توان از تولیدکنندگان حمایت کرد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار