چرایی اظهارات قومیتی در جشنواره فیلم « فجر»

«هادی حجازی‌فر»، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فیلم که خود اهل شهرستان خوی در آذربایجان غربی است، در نشست خبری جشنواره فیلم «فجر» در مقابل خبرنگاری که به ترکی بودن زبان فیلم و زیر نویس فارسی آن اشکال کرده بود، اظهاراتی صریح‌ اتخاذ کرد و نگاه او را «فاشیستی» و این نوع نظرها درباره اقوام را منجر به «جدایی‌طلبی» خواند.
کد خبر: ۵۲۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱

در همین راستا «ایران وایر» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: در میانه‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در جلسه رسانه‌ای رسمی فیلم «آتابای» پنجمین فیلم بلند سینمایی «نیکی کریمی» در جایگاه کارگردان که بعد از نمایش این فیلم در سالن ویژه رسانه‌ها و منتقدان برپا می‌شد، بحثی درگرفت که یکی از همان تصادم‌ها را آفرید: روزنامه‌نگاری به نام «امیر فرض‌اللهی» که کارت حضور در کاخ جشنواره را از نشریه «سینما ویدئو» دریافت کرده بود، با واکنش تندی نسبت به بخش عمده دیالوگ‌های فیلم «آتابای» که به زبان ترکی نوشته و اجرا شده است، به فیلم و سازندگان آن خرده گرفت. نیکی کریمی کارگردان فیلم در جواب او از این گفت که اغلب محصولات سینمایی کشور به همان زبان فارسی پایتخت ساخته می‌شوند و خوب و ضروری است که گاهی فیلم‌هایی با زبان اقلیم‌های دیگر ایران کار کنند.

نگاه‌های قومیتی در ایران ریشه در شرایط اقتصادی دارد به بیان دیگر مطالبات فرهنگی و بومی مردم ایران در مقابل یکدیگر نیست و اتفاقاً تفاوتهای قومی در ایران جنبه های توریستی و جذابی دارد. اما وقتی شرایط اقتصادی به سمت رکود شدید می رود جدایی طلبان با سواستفاده از مطالبات اقتصادی مردم، اختلافات قومی و فرهنگی را محور وحدت مناطق مختلف بر علیه حاکمیت قرار می‌دهند. از سویی دیگر آنچه که فرهنگ‌های بومی در کل جهان را تهدید می‌کند نه خرد فرهنگهای استانی در ایران بلکه فرهنگ سلطه غربی است. که این فرهنگ به دنبال نابودی تمام خرد فرهنگهایی همچون فارس، ترک، لر ، عرب و...

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار