اظهارات «امانوئل ماکرون» در خصوص «زرادخانه اتمی فرانسه»

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در یک سخنرانی در مورد دکترین اتمی کشورش، زرادخانه اتمی فرانسه را عامل تحکیم امنیت کشورهای اروپا خواند و آن را مهم‌ترین عامل در راستای منافع اروپا دانسته است.
کد خبر: ۵۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰

در این رابطه «فرانس 24» که سخنرانی «ماکرون» پوشش داده است، نوشت: «فرانسه اطمینان یافته است که امنیت بلندمدت اروپا، از طریق یک ائتلاف مستحکم با ایالات‌متحده امکان‌پذیر است؛ اما امنیت ما درعین‌حال و به صورتی اجتناب‌ناپذیر، از طریق ظرفیتی بزرگ‌تر برای اقدامات مستقلانه در اروپا، تأمین می‌شود. زرادخانه اتمی فرانسه امنیت اروپا را تحکیم می‌کند و از این منظر، یک بعد کاملاً اروپایی دارد. تعداد کلاهک‌های اتمی فرانسه اکنون به «کمتر از ۳۰۰» عدد رسیده است. وی گفت، به همین دلیل پاریس از این مشروعیت برخوردار است تا اقداماتی ملموس از سوی دیگر قدرت‌های اتمی به سمت یک خلع سلاح جهانی تدریجی، معتبر و قابل راستی آزمایی را خواستار شود».

ماکرون پیش از این هم ایده حرکت اروپا به سمت استقلال را مطرح کرده و در همین چارچوب بر لزوم تشکیل یک «ارتش اروپایی» تأکید کرده است و در همین راستا، بدون پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در منطقه، «ائتلاف دریایی اروپایی» را با مشارکت چند کشور اروپایی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز راه‌اندازی کرده است. به نظر می‌رسد که فرانسه نه‌تنها قصد ندارد حاکمیت خود بر زرادخانه‌اش را واگذار کند. بلکه به دنبال آن هست بعد از خروج انگلستان از برگزیت، به تنهای اتحادیه اروپا را رهبری کند و مهم‌تر این‌که این استراتژی در قبال پیشنهاد سیاستمدار آلمانی در نظر گرفته که اعلام کرده بود ناتو و یا اتحادیه اروپا باید کنترل تسلیحات اتمی فرانسه به دست بگیرد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار