بیانیه «اشتاین مایر» در خصوص پیروزی انقلاب اسلامی!

به دنبال فشارهای واشنگتن به برلین درباره عدم حضور در مراسم پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رئیس‌جمهور آلمان در سال جاری به مناسبت سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی ایران پیام تبریک ارسال نمی‌کند.
کد خبر: ۵۲۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲

در این زمینه «دی ولت» در گزارشی نوشت: «سخنگوی دفتر اشتاین‌مایر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به تحولات ماه‌های اخیر در ایران، هیچ تلگرام (پیغام) از سوی رئیس‌جمهور طی سال جاری (به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی) صادر نخواهد شد». «جروزالم پست» هم نوشت: «بعد از انتقادات سفیر آمریکا در آلمان رئیس‌جمهور این کشور اروپایی در اقدامی که خلاف عرف دیپلماتیک رایج در دولت فدرال آلمان محسوب می‌شود، به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به مقام‌های جمهوری اسلامی پیام تبریک صادر نمی‌کند. نمایندگان این وزارتخانه در مراسم هفته جاری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ایران شرکت خواهند کرد. «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان، از موضع برلین در ارسال پیام تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و جشن گرفتن این مراسم انتقاد کرد. منظور از جشن، احتمال حضور مقامات وزارت خارجه آلمان در جشن سالگرد پیروزی انقلاب در سفارت ایران در برلین است. وزارت خارجه آلمان البته پیشتر اعلام کرده بود که جشن گرفتن روزهای ملی هر کشوری، اقدام معمول دیپلماتیک در روابط دوجانبه است».

به نظر می‌رسد سیاست خارجی آلمان در قبال تهران تا میزان قابل ملاحظه‌ای تأثر از ملاحظات این کشور نسبت به آمریکا و رژیم صهیونیستی است؛ زیرا این تصمیم بعد از این‌که «ریچارد گرنل»، سفیر آمریكا در آلمان اعلام کرد؛ آلمان مسئولیت اخلاقی دارد و باید با قاطعیت و واضح به ج.ا.ا بگوید انكار حقوق اساسی بشر برای مردم شما غیرقابل قبول است. معترضین را در خیابان‌ها می‌کشید. پس پیام تبریک برای سالگرد انقلاب ارسال نمی‌کند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار