خروج نیروهای ویژه آمریکایی از غرب آسیا

برخی منابع از خروج بخشی از نیروهای آمریکا که در قالب نیروهای واکنش سریع این کشور در بحبوحه تنش با جمهوری اسلامی عازم غرب آسیا شده بودند، خبر می‌دهند.
کد خبر: ۵۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳

درحالی‌که ارتش آمریکا در بحبوحه تنش‌ها با ج.ا.ا در هفته‌های گذشته گروهی از نظامیان ویژه خود را عازم غرب آسیا کرده بود، اینک اخبار حکایت از آن دارد که دستور بازگشت بخشی از این نیروها به آمریکا از سوی ترامپ صادر شده است.

در این زمینه «بریت بارت» در گزارشی نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی خطاب به اعضای خانواده‌های نظامیان آمریکایی که در بحبوحه تنش‌ها با ایران عازم خاورمیانه شدند گفته شده که فرزندانشان مجدداً به آمریکا باز خواهند گشت. این نیروها عضو لشکرهشتاد و دوم هوابرد آمریکا هستند که یکم ژانویه ۲۰۲۰ در قالب نیروهای واکنش سریع عازم منطقه شدند».

به نظر می‌رسد که تا قبل از تحولات اخیر در منطقه اهداف راهبردي و درنتیجه غيرقابل تغيير آمريکا در این منطقه؛ تضمين جريان انرژي منطقه به سمت غرب؛ پيشبرد فرايند به‌اصطلاح طرح معامله قرن؛ تأمين و تضمين منافع رژیم صهیونیستی؛ ستيز با اسلام سياسي تحت پوشا مقابله با بنيادگرايي و تروريسم؛ مقابله و يا دستکم کنترل کشورهاي مخالف منافع آمريکا؛ گسترش فرهنگ آمريکايي در قالب اشاعه دموکراسي، بازار آزاد و سکولاريسم در منطقه بوده است؛ اما در حال حاضر با توجه به رشد اقتصادی چین، پیش‌بینی می‌شود که زمان خروج امریکا از غرب آسیا فرا رسیده است. به همین دلیل با عجله از طرح معامله غیرقانونی رونمایی کرد؛ زیرا نه‌تنها مردم غرب آسیا خواهان خروج نظامیان این کشور هستند بلکه در صورت در صورت مقاومت این احتمال وجود دارد که هژمونی وی از سوی چین تهدید شود. از این‌رو این احتمال بسیار قوی وجود دارد که بخش اعظم نیروهای خود را در آفریقا و غرب آسیا خارج کند تا بتواند تمرکز بیشتری بر شرق آسیا داشته باشد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار