آمادگی ج.ا.ا به‌منظور میانجی‌گری میان ترکیه و سوریه

بعد از تشدید تحرکات نظامی ترکیه و سوریه در ادلب، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد آماده است تا میانجیگری میان کردهای سوریه، دولت سوریه و ترکیه بر سر ایجاد امنیت در مرزهای سوریه و ترکیه داشته باشد.
کد خبر: ۵۲۰۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷

در این زمینه «رویترز» گزارش داد: «توافقنامه آدانا میان ترکیه و سوریه هنوز معتبر است و می‌تواند راه بهتری برای رسیدن به امنیت باشد. ایران می‌تواند برای جمع‌کردن کردهای سوریه، دولت سوریه و ترکیه برای گفتگو میانجی‌گری کند و سپس ارتش سوریه و ترکیه می‌توانند از مرزها حفاظت کنند. این پیشنهاد ایران در چهارمین روز حمله ترکیه به مناطق کردنشین و نیروهای کرد دموکراتیک سوریه مطرح شده است». «تی آر تی» هم در مصاحبه ای که محمد جواد ظریف داشت، نوشت: «ایران آماده است تا به ترکیه و سوریه کمک کند تا اختلافات خود را درباره جنگ تقریباً نه ساله در سوریه برطرف کنند».

منطقه غرب آسیا یکی از مهم‌ترین مناطق جهان است که بیشترین تنش در دل خود جای‌داده است و در حال حاضر با دخالت‌های بازیگران فرامنطقه و زیاده‌خواهی بعضی کشورهای منطقه هنوز با این بحران‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند. تحرکات جدید میان ترکیه و سوریه در مناطق کردنشین سوریه یکی از این تحولات هست که می‌تواند به یک بحران گسترده تبدیل شود. چراکه این تحولات زمینه دخالت بازیگران جهانی فراهم کرده است. ازاین‌رو جمهوری اسلامی استراتژی پیشدستانه در دستور کار خود قرار داده است تا مانع دخالت قدرت‌های بزرگ در این منطقه شود؛ زیرا جمهوری اسلامی به‌خوبی می‌داند که دخالت بازگیران فرامنطقه چه تأثیر ویران‌کننده‌ای در پی خواهد داشت.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار