هدف «محمد الحلبوسی» از تشکیل گفتمان واحد عربی چیست؟

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق در دیدار با همتای اماراتی خود بر ضرورت ایجاد یک گفتمان واحد عربی در مخالفت با طرح معامله قرن «ترامپ» و «نتانیاهو» که بیانگر موضع وحدت مردم کشورهای عربی است، تأکید کرد. این در حالی است که امارات اولین کشوری بود که از این طرح غیرقانونی به‌صورت مستقیم حمایت کرد.
کد خبر: ۵۱۹۹
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱

در این راستا «موازین نیوز» در گزارشی نوشت: « الحلبوسی امروز در حاشیه سی‌امین نشست فوق‌العاده اتحادیه پارلمان‌های عربی با گصقر غباس رئیس شورای ملی فدرال (پارلمان) امارات دیدار کرد. الحلبوسی در این دیدار بر ضرورت همکاری برای شکل‌گیری یک گفتمان واحد و یکپارچه عربی که نشانگر موضع مردمی و رسمی عرب‌ها در مخالفت با طرح صلح آمریکا باشد و حقوق ملت فلسطین را به رسمیت بشناسد، تأکید کرد».

بنابر این طرح رژیم صهیونیستی در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت و همچنین الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند، اما نه پایتختی قدس و نه بازگشت میلیون‌ها آواره را قبول ندارد که مورد استقبال غیرمستقیم دو دولت امارات و سعودی‌ها شده است و از آنجایی که حضور این دو کشور عربی در راستای منافع رژیم صهیونیستی است و باعث شکاف وحدت در میان کشورهای عربی به جهت مبارزه با این رژیم شده است. بعضی از مقامات عربی خصوصاً «محمد الحلبوسی» بر این واداشته است تا در راستای خواسته مردم عربی (مخالفت با طرح معامله قرن و حمایت از فلسطین) اقداماتی داشته باشند؛ اما از آنجایی که امارات یک کشور زیاد خواه و بلندپروازهای زیادی برای کسب قدرت منطقه‌ای در دستور کار خود قرار داده است و در رقابت با قطر و عربستان شکست‌خورده است، بعید به نظر می‌رسد که دست از کارشکنی علیه کشور فلسطین بردارد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار